Πλέι οφ Super League: Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, 3-1 την ΑΕΚ - iefimerida.gr

Πλέι οφ Super League: Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, 3-1 την ΑΕΚ

Η φάση του γκολ του ΠΑΟΚ
Η φάση του γκολ του ΠΑΟΚ/ Φωτογραφία: Intime news

Ο πολύ αποτελεσματικός ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League επικρατώντας 3-1 την ΑΕΚ στην Τούμπα.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς άνοιξε το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα, για να ισοφαρίσει ο Νέλσον Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο ο Κάρολ Σφιντέρσκι έκανε το 2-1 στα 17 δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου για να κάνει ο Ζίβκοβιτς το 3-1 στο 89'.

Το ματς

Μόλις στο 3' ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Αντρίγια Ζίφκοβιτς, που με ωραίο γωνιακό σουτ από αριστερά, μετά από κεφαλιά ασίστ του Ινγκασον, παραβίασε την εστία του Αθανασιάδη για το πρόωρο 1-0. Το γκολ έδωσε καλή ψυχολογία στον ΠΑΟΚ, αλλά και ζωήρεψε την Ενωση που άρχισε επιθέσεις για την ισοφάριση. Την καλή ευκαιρία όμως την έχασε ο ΠΑΟΚ με τον Σβαμπ στο 21' η κεφαλιά του οποίου από το σημείο του πέναλτι έφυγε άουτ.

Με παιχνίδι τακτικής ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ρυθμό αυτό και στο 30' από ασίστ του Ελ Καντουρί, ο Σφιντέρσκι με σουτ από πλάγια θέση πέτυχε γκολ, που όμως με υπόδειξη από τον διαιτητή VAR ακυρώθηκε στη φάση που ο Μαροκινός χρησιμοποίησε το χέρι του. Η ΑΕΚ αφυπνίστηκε στο τέλος του ημιχρόνου αφού ως τότε προσπαθούσε χωρίς νεύρο και οργάνωση και με τον Πασχαλάκη να περνάει ένα ήσυχο 40λεπτο.. Μόλις στο 42΄ ένα σουτ του Ολιβέϊρα, άστοχο, καταγράφηκε σαν η πρώτη τελική της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος για να έρθει η ισοφάριση των φιλοξενούμενων στο 4ο των καθυστερήσεων από πλασέ του Ολιβέϊρα σε πολύ ωραία ασιστ του Μάνταλου.

Με την έναρξη της επανάληψης, λίγα μόλις δευτερόλεπτα από το ξεκίνημα ο Σφιντέρσκι πέτυχε πολύ όμορφο γκολ με υποδειγματικό πλασέ, σε ασίστ του Τζόλη στο 46'. Στο 50' σουτ του Ανσαριφάρντ έδιωξε σε κόρνερ με επέμβαση ο Πασχαλάκης. Ο ΠΑΟΚ ξαναβρήκε μετά το 2-1 έναν καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό και επιχείρησε να διασφαλίσει τη νίκη με 'ένα τρίτο γκολ.

Ο ΠΑΟΚ τέλειωσε τον αγώνα στο 89΄ με ωραίο πλασέ του Αντρίγια Ζίφκοβιτς και πάλι, σε ασίστ του Κρμέντσικ. Το 3-1 είναι η δίκαιη επιβράβευση του ΠΑΟΚ που πήρε το πρώτο από τα 10 παιχνίδια του μίνι αυτού πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-1

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (87' Μιχαηλίδης), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (68' Μουργκ), Σβιντέρσκι (75' Κρμέντσικ)

AΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λόπες, Σβάρνας, Λάτσι, Μπακάκης (81΄Νταντσένκο), Σιμάνσκι (58' Σάκχοφ), Κρίστιτσιτς (82΄Κοσίδης), Μάνταλος, Ολιβέιρα, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (68' Αλμπάνης)