Πλέι οφ Europa League: Η ΑΕΚ έπεσε... όρθια στην Τραπεζούντα, κέρδισε (0-2) την Τράμπζονσπορ - iefimerida.gr

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ μέσα στην Τουρκία...

Η ΑΕΚ άγγιξε το θαύμα μέσα στην Τουρκία.

Η ελληνική ομάδα κέρδισε με 0-2 μέσα στην Τραπεζούντα και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει και το τρίτο γκολ της ανατροπής, μετά το 1-3 της Αθήνας. Μεγάλη εμφάνιση από τους παίκτες της Ενωσης και εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Νίκο Κωστένογλου.

Η ελληνική ομάδα ήταν φοβερή στο α' ημίχρονο, σκόραρε 2 γκολ στο μισάωρο με τον Μάρκο Λιβάια και τον Πέτρο Μάνταλο, έχασε τεράστιες ευκαιρίες για το 3ο γκολ, κάτι που τελικά δεν κατάφερε μέχρι το τέλος. Ωστόσο, οι παίκτες της Ενωσης... κατέθεσαν ψυχή για μια σημαντική βραδιά της ΑΕΚ μέσα στην Τραπεζούντα, παρότι ήρθε ο αποκλεισμός. Ενας αποκλεισμός για τον οποίο είχε... ευθύνη το πρώτο ματς στην Αθήνα. Στο β' ημίχρονο έμεινε αναμενόμενα από δυνάμεις και δεν μπορούσε με καθαρό μυαλό να κυνηγήσει το 3ο γκολ. Ετσι, έμεινε εκτός Ευρώπης...