Πλέι οφ Europa League: «Αυτοκτόνησε» ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα -Nίκησε τη Σλόβαν (3-2) αλλά αποκλείστηκε - iefimerida.gr

Το... ταξίδι του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη τελείωσε τον Αύγουστο
Το... ταξίδι του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη τελείωσε τον Αύγουστο -Φωτογραφία: Eurokinissi

Για δεύτερη φορά στα τελευταία τρία χρόνια ο ΠΑΟΚ δεν θα περάσει σε ομίλους Europa League, αφού νίκησε 3-2 την Σλόβαν Μπρατισλάβας στην Τούμπα, αλλά αποκλείστηκε εξαιτίας των εκτός έδρας γκολ.

Η Σλοβαν άνοιξε το σκορ με τον Μντβλέντεφ στο 38' αλλά ο ΠΑΟΚ πέτυχε δυο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους Λημνιό (49') και Σφιντέρσκι (50').
Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 62' με τον Ντε Μάρκο και... αγκάλιασαν την πρόκριση. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει τρίτο γκολ στο 87' με τον Γιαννούλη, αλλά παρά το πλήθος των ευκαιριών που έχασε δεν μπόρεσε να πετύχει ακόμα ένα που θα του χάριζε την πολυπόθητη πρόκριση.

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε το γκολ που δέχτηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αλλά και τα δυο τέρματα που βρήκε η Σλόβαν στην Τούμπα. Με τη λήξη του αγώνα, οι παίκτες και ο τεχνικός του ΠΑΟΚ πήγαν μπροστά από τη Θύρα 4 για να χειροκροτήσουν τον κόσμο της ομάδας για τη στήριξη.