Πλέι οφ Champions League: Ο Ολυμπιακός είναι πάλι εδώ, πρόκριση στους ομίλους -«Ορθιος» (0-0) στην Κύπρο με την Ομόνοια [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Ματιέ Βαλμπουενά στο Ομόνοια-Ολυμπιακός
Ο Ματιέ Βαλμπουενά στο Ομόνοια-Ολυμπιακός / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να γράφει ιστορία στην Ευρώπη!

Η ομάδα του Πειραιά, μετά το 2-0 στο Φάληρο επί της Ομόνοιας, πήρε... χαλαρό 0-0 στην Κύπρο και μαζί την πρόκριση στους ομίλους του Champions League για 20ή φορά στην ιστορία της. Ο Ολυμπιακός αναμένεται να εισπράξει από την UEFA περίπου 32.000.000 ευρώ για την πρόκρισή του!

Μετά από ένα άνευρο α' ημίχρονο, όπου ο ΟΣΦΠ είχε στόχο να κρατήσει το 2-0 του πρώτου αγώνα, στο β' 45λεπτο οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έκαναν πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον Φαμπιάνο, ο οποίος ήταν εκπληκτικός κάτω από τα δοκάρια του.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι, δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους Κύπριους, ενώ ο Φαμπιάνο ήταν εκείνος που σταμάτησε τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς από το να πάρουν δεύτερη νίκη, μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα στο "Γ. Καραϊσκάκης".

Διαβάστε πώς μετέδωσε το ματς το iefimerida.gr

Αυτή ήταν η 6η πρόκριση του Πέδρο Μαρτίνς σε προκριματικούς γύρους ως προπονητής του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν αήττητοι για 18ο σερί προκριματικό αγώνα τους! Η «λευκή» ισοπαλία, αδικεί ξεκάθαρα τους νταμπλούχους Ελλάδας, αφού ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν και να «ντουμπλάρουν» τις νίκες τους κόντρα στους Κυπρίους.

Αφού αντεπεξήλθε στην αρχική πίεση της Ομόνοιας, που βγήκε στο γήπεδο με επιθετική διάθεση, ο Ολυμπιακός έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα... μέτρα του και μάλιστα είχε τις καλύτερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου, στο 5' με τον Ελ Αραμπί (μπλόκαρε ο Φαμπιάνο) και 19' με τον Ραντζέλοβιτς (σουτ ελάχιστα άουτ).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες κυριάρχησαν απόλυτα, έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τους Καμαρά (61'), Ελ Αραμπί και Ραντζέλοβιτς (65'), Μασούρα (82') κι Εμβιλά (87'), όμως είχαν την ατυχία να πέσουν σε έναν εξαιρετικό Φαμπιάνο, ο οποίος έβγαζε τα... πάντα κάτω από την εστία του. Το τελικό 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων κι ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει και φέτος στη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης.

Ομόνοια-Ολυμπιακός 0-0

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο - Λέγιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Χουμπότσαν - Τζιωνής (84' Σένε), Βίτορ Γκόμες, Κούσουλος - Μποτεάκ, Ντούρις (70' Κακουλής), Παπουλής (70' Ασάντε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, (90'+2' Καφού) Ραντζέλοβιτς (75' Μασούρας), Βαλμπουενά (90'+2' Φορτούνης), Ελ Αραμπί.