Πλέι οφ Champions League: Η Ομόνοια αντίπαλος του Ολυμπιακού, απέκλεισε στα πέναλτι τον Ερυθρό Αστέρα - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα Ομόνοια-Ερυθρός Αστέρας

Η κυπριακή Ομόνοια έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τον Ερυθρό Αστέρα στα πέναλτι, με αποτέλεσμα να είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι οφ του Champions League.

Η Ομόνοια νίκησε 4-2 στα πέναλτι τον Ερυθρό Αστέρα (1-1 η κανονική διάρκεια) και πλέον θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ του Champions League.

Με διάθεση μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, παρότι η θερμοκρασία ήταν αρκετά υψηλή και δυσκόλευε τις προσπάθειές τους. Ο Ίβανιτς υποχρέωσε στο 12' τον Φαμπιάνο να διώξει σε κόρνερ, με τον Λέτσιακς να απαντάει για τους γηπεδούχους τέσσερα λεπτά μετά. Ο Μπεν προσπάθησε να απειλήσει δις αλλά δεν βρήκε στόχο και η Ομόνοια βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τη συμπλήρωση μισής ώρας, όταν ο Λούφτνερ σκόραρε από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ για το 1-0. Αυτό το γκολ έκανε τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα να βγουν μπροστά, να πιέσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με κεφαλιά του Ίβανιτς μετά από σέντρα του Μπεν (1-1).

Ακολούθησε παράταση δίχως γκολ και μετά τα πέναλτι, όπου η κυπριακή ομάδα κέρδισε την ομάδα της Σερβίας.