ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης 0-0: «Λευκή» ισοπαλία στην Ήπειρο, την... χάρηκαν περισσότερο οι γηπεδούχοι - iefimerida.gr

ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης, Super League
ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης, Super League / Φωτογραφία: Eurokinissi

ΠΑΣ Γιάννινα και Άρης «κόλλησαν» στο 0-0 στους «Ζωσιμάδες», για την 22η αγωνιστική της Super League.

Το άγχος «έπνιγε» τους γηπεδούχους ενώ οι πολλές αλλαγές έκαναν κακό στη χημεία των φιλοξενούμενων, με συνέπεια οι φάσεις μπροστά στις δυο εστίες να είναι ελάχιστες.

Οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο «Άγιαξ» της Ηπείρου, παρόλο που παραμένει ουραγός, απέσπασε βαθμό από έναν απαιτητικό αντίπαλο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Στο 13’ ο Πέδρο Κόντε έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Χουλιάν Κουέστα ενώ δυο λεπτά μετά, ο Άλβαρο Ζαμόρα με ωραία ενέργεια ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Γκέργκελι Νάγκι.

Ως το φινάλε του πρώτου μέρους, η μοναδική αξιόλογη στιγμή, ήταν μια επέμβαση του Κουέστα σε πλασέ του Γιώργου Παμλίδη από πλάγια θέση στο 40’.

Ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε δυο αλλαγές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά η εικόνα της ομάδας του δεν διαφοροποιήθηκε ριζικά. Μάλιστα, στα πρώτα δευτερόλεπτα, ο Κόντε από κοντά δεν μπόρεσε να… φυσήξει την μπάλα στα δίχτυα από σέντρα του Κέβιν Ροσέρο.

Ο Ισπανός φορ του ΠΑΣ δοκίμασε και με τακουνάκι στο 52’ να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Μόουζες Οντουμπάτζο ήταν στη θέση του κι απομάκρυνε.

Οι «κίτρινοι» δοκίμασαν να απειλήσουν στο 61’, με τον Κίκε Σαβέριο να αστοχεί έπειτα από την πάσα του Μάνου Γκαρθία. Ο Ισπανός μέσος ήταν αυτός που απείλησε στο 84’, όταν το δυνατό σουτ του έξω από την περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έβγαλε δύσκολα ο Νάγκι.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τετράλεπτο των καθυστερήσεων, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μεν βαθμό έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, ωστόσο η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου παραμένει σε δεινή θέση. Ο Άρης, από την πλευρά του, πήρε δυο σερί ισοπαλίες στα διαδοχικά εκτός έδρας ματς που είχε (το προηγούμενο στις Σέρρες), ωστόσο το μυαλό όλων είναι στον ημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στον Παναιτωλικό την Τρίτη (13/2, 19:30) στο Αγρίνιο.

ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης 0-0

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπακαδήμας, Κιάκος, Εραμούσπε, Λιάσος, Ριένστρα, Τζίνο, Οσέι-Τουτού, Παμλίδης, Ροσέρο (86’ Ντεμίρ), Κόντε (63’ Λεό).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Ντουκουρέ (57’ Βέλεθ), Μπένετ (46’ Σουλεϊμάνοφ), Σαβέριο (72’ Μορόν), Ζαμόρα, Μπράμπετς, Φατόρε, Φετφατζίδης (46’ Νταρίντα), Τζούρασεκ (57’ Μάνου Γκαρθία), Οντουμπάτζο, Ρόουζ.

Υποβασταζόμενος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο ο Νέβεν Τζούρασεκ, με την πρώτη εκτίμηση να κάνει λόγο για κάκωση στο δεξί γόνατο.