Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι των Νέων, 4-0 τον Ολυμπιακό - iefimerida.gr

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι των Νέων, 4-0 τον Ολυμπιακό

Φάση από το ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός στους Νέους
Φάση από το ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός στους Νέους /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Η ομάδα Νέων του ΠΑΟΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει την αντίστοιχη του Ολυμπιακού με σκορ 4-0 για το πρωτάθλημα Κ19.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δικαιολόγησε τον τίτλο του απόλυτου φαβορί, πετυχαίνοντας τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και άλλο ένα στο δεύτερο, επικρατώντας με συνοπτικές διαδικασίες των Πειραιωτών, που δεν μπορούσαν να προβάλουν καμία ιδιαίτερη αντίσταση.

Το πρώτο τέρμα του ΠΑΟΚ επιτεύχθηκε στο 31ο λεπτό, όταν ο Κούτσιας μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έφερε τη μπάλα στο αριστερό του και έγραψε το 1-0. Πέντε λεπτά μετά, ο Τσιγγάρας βρήκε τον Τζόλη μέσα στην περιοχή με εκπληκτική διαγώνια πάσα και εκείνος από κοντά πέτυχε το δεύτερο τέρμα των ασπρόμαυρων. Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί μπήκε και τρίτο γκολ. Έπειτα από λάθος του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, Τζολάκη, ο Τζόλης έκλεψε τη μπάλα και πέτυχε τρίτο τέρμα, "κλειδώνοντας" ουσιαστικά το τρίποντο για την ομάδα του. Ο ίδιος έφτασε τα 21 τέρματα.

Στο β' μέρος και συγκεκριμένα στο 69', ο Γκορτεζιάνι δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ασίστ του Γρόσδη και προ του Τζολάκη με πλασέ διαμόρφωσε το 4-0, το οποίο έμελλε να μείνει ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 58 βαθμούς και είναι πρώτς, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στους 44 και βρίσκεται στην τρίτη θέση.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 4-0

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου, Μιχαηλίδης, Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας Τάχατος, Κούτσιας, Γιαξής, Γκορτεζιάνι, Δούμτσης, Τζόλης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Κεραμιδάς, Γκοτζαμανίδης, Νικολής, Μαρτίνης, Σουρλής, Φέκκας, Αρσενίδης, Μαρίνος, Καράκουτης, Μπουλλάρι