ΠΑΟΚ-Λαμία 1-0: Οι Θεσσαλονικείς πήραν με κλασική συνταγή τους τρεις βαθμούς, κράτησαν το -2 από την κορυφή - iefimerida.gr

Το γκολ του Κούρτιτς χάρισε στον ΠΑΟΚ τη νίκη επί της Λαμίας για την 4η αγωνιστική της Super League / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Στο κυνήγι του Παναθηναϊκού έμεινε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε 1-0 τη Λαμία στην Τούμπα, στο ματς που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στη Super League.

Ο Γιασμίν Κούρτιτς (43’) σημείωσε το μοναδικό γκολ του -επετειακού για Ραζβάν Λουτσέσκου και Τούμπα- ματς, με τον Στέφαν Σβαμπ να τελειώνει ως τερματοφύλακας το ματς για τον ΠΑΟΚ.

Το τελικό αποτέλεσμα και το τρίποντο για τους γηπεδούχους κράτησε τη Λαμία δίχως νίκη ακόμη στο πρωτάθλημα.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι «ασπρόμαυροι» έμειναν στο κυνήγι της πρώτης θέσης, έχοντας 10 βαθμούς, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι, που πάλεψαν με όλα τους τα μέσα, έμειναν στους δύο βαθμούς και τη 12η θέση.

Άργησε να κάνει την πρώτη καλή ευκαιρία ο ΠΑΟΚ, βρήκε το γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό. Η πρώτη κλασική ευκαιρία χάθηκε στο 4’ για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Τσιλούλης έκανε την ατομική ενέργεια, ωστόσο νικήθηκε στο πλασέ του από τον Κοτάρσκι. Είκοσι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά, όταν ο Ντάντας βρήκε ωραίο τον Νάρεϊ, όμως το πλασέ έβγαλε ο Σαράνοφ.

Στην αντεπίθεση, ο Τσιλούλης και πάλι ταλαιπώρησε την άμυνα του ΠΑΟΚ κι έκανε τη σέντρα, αλλά ο Μανούσος δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε. Πέντε λεπτά μετά, ξανά ο Μανούσος, έπειτα από ενέργεια του Σλίβκα, απείλησε τον Κοτάρσκι και στην αντεπίθεση, σε σέντρα-σουτ του Ντάντας, με υπερένταση ο Σαράνοφ έστειλε την μπάλα δοκάρι και κόρνερ.

Εν τέλει, οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με τη… χορευτική κεφαλιά του Κούρτιτς στο 43', έπειτα από το κόρνερ του Νάρεϊ.

Με 15 λεπτά καθυστέρηση έληξε το ματς στην Τούμπα, με... Σβαμπ τερματοφύλακα ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Τα σουτ των Φάνη Τζανδάρη (64’) και Νάρεϊ (66’) δεν απείλησαν ιδιαίτερα Κοτάρσκι και Σαράνοφ, αντίστοιχα, ενώ στο 75’ το σουτ του Νάρεϊ από το ύψος του πέναλτι ήταν απελπιστικά άστοχο. Τα λεπτά κύλησαν με τους γηπεδούχους να «πνίγονται» στο άγχος, αλλά να κρατούν εν τέλει τους τρεις βαθμούς, σε ένα παιχνίδι με επεισοδιακό φινάλε.

Ο διαιτητής Τσαγκαράκης κράτησε 15 λεπτά καθυστέρηση, καθώς προέκυψε ο τραυματισμός του Κοτάρσκι στο κεφάλι, έπειτα από σκληρό χτύπημα του Μποάκιε, που αποβλήθηκε, με τον Σβαμπ να κάθεται για τα τελευταία δευτερόλεπτα κάτω από τα δοκάρια.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ έκανε το 3/3 στην Τούμπα, στο 1.000ό του παιχνίδι εκεί (683 νίκες, 193 ισοπαλίες και 124 ήττες, με τα τέρματα να είναι 1.943 υπέρ και 715 κατά), ενώ ο Λουτσέσκου έφτασε τους 100 αγώνες πρωταθλήματος ως προπονητής των «ασπρόμαυρων», αλλά και τις 100 ως τεχνικός του ΠΑΟΚ σε όλες τις διοργανώσεις (έχει ακόμα 28 ισοπαλίες και 29 ήττες).

ΠΑΟΚ-Λαμία

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (77’ Τσαούσης), Ντάντας, Κούρτιτς (71’ Σβαμπ), Νάρεϊ, Αουγκούστο (63’ Φελίπε Σοάρες), Μπίσεσβαρ (62’ Α. Ζίβκοβιτς), Ολιβέιρα (63’ Τόμας)

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (83’ Γιακουμάκης), Τσιλούλης (68’ Μαρμεντίνι), Σλίβκα, Ντε Βινσέντι (58’ Ασκόφσκι), Μανούσος (58’ Μποάκιε)

Super League: Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

• ΟΦΗ - Παναιτωλικός 1-2
  • ΠΑΣ Γιάννινα - Λεβαδειακός 2-1
  • Ιωνικός - Ατρόμητος 1-4
  • Ολυμπιακός - Βόλος 1-1
  • Αστέρας Τρίπολης - Άρης 0-2