ΠΑΟΚ-Άιντραχτ Φραγκφούρτης 2-1: Νίκη με Κουλιεράκη στις καθυστερήσεις και «ασπρόμαυρο» άλμα πρόκρισης - iefimerida.gr

Νίκη-μισή πρόκριση για τον ΠΑΟΚ επί της Άιντραχτ Φραγκφούρτης για τους ομίλους του Conference League / Φωτογραφία: ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ-EUROKINISSI

Με δύο στημένες φάσεις, ο ΠΑΟΚ βρήκε ισάριθμα γκολ επί της Άιντραχτ Φραγκφούρτης και έφτασε στην τεράστια νίκη για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Conference League.

Με αυτό το τρίποντο ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε τεράστιο άλμα πρόκρισης, τουλάχιστον ως δεύτερος από το γκρουπ, ειδικά σε συνδυασμό με το 1-1 στο Αμπερντίν-Ελσίνκι. Αυτήν τη στιγμή η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου φιγουράρει στην κορυφή του γκρουπ με 6 βαθμούς. Οι Γερμανοί έχουν 3, ενώ Σκωτσέζοι και Φινλανδοί έχουν από 1.

Σκόρερ του συλλόγου της Θεσσαλονίκης ήταν ο Ζίβκοβιτς στο 28' με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Κουλιεράκης στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο ενδιάμεσο είχε ισοφαρίσει -προσωρινά όπως αποδείχθηκε- ο Μαρμούς, στο 68'. Στο 16ο λεπτό ακυρώθηκε, ως οφσάιντ, γκολ των «ασπρόμαυρων» από τον Σαμάτα.

Ο ΠΑΟΚ... υπνώτισε την Άιντραχτ και βρήκε δύο γκολ, μέτρησε το ένα

Ο ρυθμός ήταν αργός στα πρώτα 25ε λεπτά της αναμέτρησης, με τις ομάδες να μοιράζονται την κατοχή της μπάλας και να μην προσφέρουν ιδιαίτερες… συγκινήσεις μπροστά στις δύο εστίες, πλην του ακυρωθέντος γκολ των γηπεδούχων και του δοκαριού των Γερμανών στο 7ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι «σημάδεψαν» το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοτάρσκι με τον Ενκουνκού και στο 16', με τη συνδρομή του VAR, ακυρώθηκε γκολ που πέτυχε, για τους Θεσσαλονικείς ο επιθετικός από την Ταναζανία.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 28ό λεπτό με τον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, ο Τραπ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, με συνέπεια να γίνει το 1-0.

Στο 34' η άμυνα του ΠΑΟΚ απομάκρυνε κεφαλιά του Σκίρι και 3 λεπτά αργότερα το σουτ του αμυντικού μέσου της Άιντραχτ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κοτάρσκι. Στο 43' ο Μαρμούς έπιασε το σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Κουλιεράκης ωστόσο έδιωξε ξανά σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε το καλό για το τέλος και... ξέρανε την Άιντραχτ

Επιθετικότεροι στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ήταν οι Γερμανοί, καθώς ήταν πίσω στο σκορ και έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 54', με κεφαλιά του Κνάουφ, απείλησαν την εστία του «δικεφάλου του Βορρά», αλλά ο Κοτάρσκι αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Με τον ίδιο τρόπο λειτούργησε σωτήρια ο Κροάτης τερματοφύλακας στο 62’, σε σουτ του Μαρμούς. Ένα λεπτό αργότερα το σουτ από τον Τούτα, κατέληξε άουτ.

Το γκολ για την Άιντραχτ ήρθε τελικά στο 68ο λεπτό. Ο Μαρμούς έκλεψε την μπάλα, εκμεταλλευόμενος λάθος του Κουλιεράκη και ισοφάρισε σε 1-1. Για πάνω από 10 λεπτά δεν συνέβη κάτι στο γήπεδο, αλλά στο 82' οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με απευθείας εκτέλεση φάουλ Σαΐμπι. Ωστόσο, ο Κοτάρσκι και το δοκάρι δεν επέτρεψαν να μπει η μπάλα στα δίχτυα.

Η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κουλιεράκης με κοντινό πλασέ παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία της Άιντραχτ και «έγραψε» το τελικό 2-1.

ΠΑΟΚ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ (77' Τσιγγάρας), Οζντόεφ (67' Ζβαμπ), Μουργκ (67' Κωνσταντέλιας), Τάισον (77' Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς, Σαμάτα (85' Μπράντον)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Ντίνο Τοπμέλερ): Τραπ, Τούτα, Κοχ, Πάτσο, Κνάουφ, Λάρσον (90' Χασέμπε), Σκίρι, Ενκουνκού (46' Μπούτα), Χάουγκε (61' Εμπιμπέ), Σαΐμπι (90' Φέρι), Μαρμούς (75' Ενγκάναμ)