Παναθηναϊκός-Ρεν 1-2: Πάλεψε, αλλά λύγισε στη Λεωφόρο το «τριφύλλι» - iefimerida.gr

Παναθηναϊκός-Ρεν 1-2: Πάλεψε, αλλά λύγισε στη Λεωφόρο το «τριφύλλι»

Παναθηναϊκός-Ρεν 1-2
Παναθηναϊκός-Ρεν 1-2 / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 2-1 στη Λεωφόρο από τη Ρεν για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, σε ένα διδακτικό παιχνίδι για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Δύο «κρύα» γκολ της γαλλικής ομάδας στις εκκινήσεις των δύο ημιχρόνων (7' Γκουιρί και 49' Καλιμουεντό), έφεραν σε θέση ισχύος τους φιλοξενούμενους απέναντι στο «τριφύλλι». Το εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη στο 60’ έβαλε ξανά τους «πράσινους» στο ματς, όμως παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησαν, δεν κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση.

Χάρη σε αυτό το τρίποντο οι Γάλλοι ανέβηκαν στην πρώτη θέση του 6ου Ομίλου με 6 βαθμούς. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που παρέμεινε στους 4, αναζητά πλέον υπερβάσεις στα επόμενα τρία ματς για να «χτυπήσει» την πρωτιά, ωστόσο η υπόθεση-πρόκριση είναι πέρα για πέρα ανοικτή για εκείνη.

Europa League: Η Ρεν έβαλε νωρίς τις βάσεις για τη νίκη της

Η Ρεν πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και πήρε το προβάδισμα στο 7’ σε ένα χρονικό σημείο όπου ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να της ασκήσει πίεση. Ο Λε Φε βρήκε χώρο για να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά στο πίσω δοκάρι και ο Γκουιρί που είχε κάνει κίνηση στην πλάτη της άμυνας του «τριφυλλιού» με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0 για τους Γάλλους.

Στο 14' ο ίδιος παίκτης (Γκουιρί) είχε άλλη μία εξαιρετική κίνηση και πλασέ που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι, ενώ στο 20' ο Μπελοσιάν πρόλαβε και έβαλε καθοριστικό τάκλιν πάνω στον Μπερνάρ, λίγο πριν εκτελέσει ο Βραζιλιάνος μετά την εξαιρετική πάσα του Γεντβάι.

Στο 24' ο Μανταντά έδειξε εντυπωσιακά αντανακλαστικά στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσέριν αποκρούοντας σε κόρνερ, ενώ στο 33' από το γύρισμα του Παλάσιος, ο Τζούριτσιτς εκτέλεσε με το δεξί πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων.

Ένα αβίαστο λάθος των «πράσινων» έφερε τον Μάτιτς σε θέση βολής στο 35', αλλά ο Μπρινιόλι έδιωξε με ωραία εκτίναξη στη γωνία του, για να ακολουθήσουν δύο μεγάλες ευκαιρίες του Παναθηναϊκού τις οποίες «ξόδεψε» στο 41' με τον Ιωαννίδη (άουτ) και στο 42' με τον Τζούριτσιτς (μπλόκαρε ο Μανταντά), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 1-0.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε αντίδραση στον δεύτερο αιφνιδιασμό των Γάλλων, αλλά δεν έφτασε σε ανατροπή

Η Ρεν μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον ίδιο τρόπο που έκανε και στο πρώτο. Βρήκε το γκολ στην πρώτη φάση της με το εντυπωσιακό τακουνάκι του Καλιμουεντό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρίντερ, κάνοντας το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός έψαξε αντίδραση και στο 58’ ο Ασενιόν ανέτρεψε εντός της περιοχής τον Παλάσιος. Ο διαιτητής Πινέιρο, έπειτα από υπόδειξη του VAR τσέκαρε τη φάση στο βίντεο κι έδειξε την εσχάτη των ποινών, με τον Ιωαννίδη να ευστοχεί απ’ την άσπρη βούλα και να μειώνει στο 60' σε 1-2.

Η γαλλική ομάδα προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, με τον Μπρινιόλι να δείχνει τρομερά αντανακλαστικά στις προσπάθειες των Καλιμουεντό στο 71' και Γκουιρί στο 82', για να διατηρήσει τον Παναθηναϊκό «ζωντανό» στη διεκδίκηση τουλάχιστον του ενός βαθμού.

Η ισοφάριση που εντέλει δεν ήρθε, παρά την ασφυκτική πίεση των «πράσινων» στο φινάλε, καθώς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η μπάλα δεν έκανε το… χατίρι στη σέντρα σουτ του Μλαντέμοβιτς, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι για να απομακρύνει στη συνέχεια ο Μπελοσιάν πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Μαντσίνι.