Θρίαμβος για την ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού, 3-0 τον Ολυμπιακό - iefimerida.gr

Θρίαμβος για την ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού, 3-0 τον Ολυμπιακό

Οι παίκτες της ομάδας νέων του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν τη νίκη τους επί του Ολυμπιακού / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η ομάδα Κ19 του Παναθηναϊκού πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό, και μάλιστα με άνεση.

Οι «πράσινοι» νίκησαν τους «ερυθρόλευκους» με σκορ 3-0 και πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, παραμένοντας στην κορυφή με 12 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Σαμαράς, όταν πήρε το... ριμπάουντ από την απόκρουση του Τζολάκη και πλάσαρε για το 1-0. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, το «τριφύλλι» βρήκε και δεύτερο τέρμα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σέχου ο Τζολάκης απέκρουσε ασθενώς με την μπάλα να φτάνει στον Τζαβίδα κι από αυτόν στα δίχτυα για το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ ώστε να μπουν εκ νέου στο παιχνίδι κι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έκανε το 3-0, με τον Ζαγαρίτη στο 88' να σφραγίζει μια μεγάλη νίκη του «τριφυλλιού» απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο.

Οι συνθέσεις του ντέρμπι Κ19 ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Βαγιανίδης, Ζαγαρίτης, Σπίνος, Σαντικάι, Αλεξανδρόπουλος, Σαμαράς, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Τζαβίδας (70’ Τουρκοχωρίτης), Σέχου (75’ Σούλτσε).

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Μάρκοβιτς, Μαρτίνης, Νεοφυτίδης (65’ Μπέλιτς), Φέκκας (80’ Αρσενιάδης), Μαρίνος, Συρμής, Κατσαβάκης, Μπουλάρι.