Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 72-78: «Αγκαλιά» με τον τίτλο της Basket League οι Πειραιώτες - iefimerida.gr

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στον δεύτερο τελικό τον Παναθηναϊκό και βρίσκεται «αγκαλιά» με το πρωτάθλημα στην Basket League / Φωτογραφία: Intime-ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Μια νίκη μακριά από τον τίτλο της Basket League 2021-22 βρίσκεται ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 72-78 στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού, στον δεύτερο τελικό.

Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να βρέθηκαν στο -14 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο με εκπληκτική απόδοση στα επόμενα 20 λεπτά έφτασαν στην ανατροπή και έτσι έκαναν το 2-0 στους τελικούς των πλέι οφ της Basket League. Πλέον, μένει το τρίτο παιχνίδι στο ΣΕΦ για να φανεί εάν θα έχει… φιέστα των Πειραιωτών, ή εάν το «τριφύλλι» βγάλει αντίδραση.

Αυτή ήταν η έκτη διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού επί του «αιωνίου» αντιπάλου, η οποία δια χειρός κυρίως του Τάιλερ Ντόρσεϊ και το επιθετικό κρεσέντο του στην τρίτη περίοδο, όταν σημείωσε τους 14 από τους 17 συνολικά πόντους του σε αυτό το διάστημα με 3/3 σερί τρίποντα. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (5/7 τρίποντα), ενώ στους 20 πόντους σταμάτησε ο Κώστας Σλούκας.

Από τον Παναθηναϊκό, που άγγιξε το… τέλειο στο πρώτο ημίχρονο, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και κυριαρχώντας στη ρακέτα, ξεχώρισε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Γιώργος Παπαγιάννης (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, αλλά δεν έφτανε

Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο από το τζάμπολ της αναμέτρησης και τους διαιτητές να σφυρίζουν όλες τις επαφές, ο Ολυμπιακός μπήκε «ζεστός» από τα 6,75 μέτρα, δείχνοντας αποφασισμένος να ελέγξει το ματς από την πρώτη περίοδο. Παρά όμως τα εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας του στο τρίποντο (6/8 στο α' δεκάλεπτο), ο κυπελλούχος Ελλάδας έχασε τη μάχη της ρακέτας και είδε τον Παναθηναϊκό μετά το εις βάρος του 2-6, να βρίσκει ρυθμό, να σημειώνει την ανατροπή και στην εκπνοή της περιόδου να γράφει το 21-20, με τρίποντο του Νέντοβιτς από το κέντρο του γηπέδου.

Η παθητική άμυνα του Ολυμπιακού, τα χαμένα ριμπάουντ και η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στη ρακέτα, βοήθησαν τους «πράσινους» να τρέξουν γρήγορα ένα επιμέρους σκορ 12-5 και στο 16' να διαμορφώσουν το 33-25. Το «τριφύλλι», μάλιστα, έχοντας βρει ψυχολογία και μακρινά σουτ, ξέφυγε για πρώτη φορά στο 17' με διψήφια διαφορά (38-27). Το… τετράποντο του Μέικον διαμόρφωσε το 44-32 στα 50" για τη λήξη, ενώ οι δύο ομάδες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους στο +14 (46-32).

Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και έφτασε κοντά στον τίτλο της Basket League

Ο Ολυμπιακός ενεργοποίησε για πρώτη φορά την άμυνά του στην τρίτη περίοδο, κρατώντας στους 2 πόντους τον Παναθηναϊκό μέχρι το 26'. Την ίδια στιγμή, ο Ντόρσεϊ με 14 πόντους (3 σερί τρίποντα) στο γ' δεκάλεπτο έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης, οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν τα ριμπάουντ και με 6/10 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα σε αυτό το διάστημα, απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-23 για το 48-55 στο 26'.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό, κλείνοντας την περίοδο σε απόσταση ασφαλείας (56-61). Η προσπάθεια του Παναθηναϊκού να γίνει και πάλι απειλητικός δυσκόλεψε με το… καλημέρα της τέταρτης περιόδου, όταν έχασε με πέντε φάουλ τον υπερπολύτιμο σε άμυνα και επίθεση Σαντ Ρος. Στο αντίπαλο «στρατόπεδο», ο Ολυμπιακός συνέχισε τη δεμένη άμυνα του, ο Βεζένκοφ πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον Ντόρσεϊ και η ομάδα του ξέφυγε στο 34' με το καθοριστικό +10 (61-71).

Με τον Παναθηναϊκό να δείχνει «άδειος» από δυνάμεις, το έργο του Ολυμπιακού έγινε ακόμη πιο εύκολο, καθώς ακόμη κι όταν βρέθηκε στο -4 (72-76) ο Φαλ φρόντισε με ένα πολύτιμο επιθετικό ριμπάουντ στα 16" για τη λήξη να «κλειδώσει» τη μεγάλη και υπερπολύτιμη νίκη για τους Πειραιώτες.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο πρώην τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας και του Παναθηναϊκού, Ρικ Πιτίνο μαζί με τον νυν ομοσπονδιακό Δημήτρη Ιτούδη, αλλά και τον Σωτήρη Μανωλόπουλο.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 72-78

Παναθηναϊκός (Γιώργος Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 2, Παπαπέρτου 17 (1), Γουάιτ 10 (1), Μέικον 6 (1), Νέντοβιτς 11 (1), Έβανς 8, Σαντ-Ρος 6 (2).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (4), Φαλ 5, Βεζένκοβ 19 (5), Παπανικολάου 6 (2), Λαρεντζάκης, Σλούκας 20 (2), Μάρτιν 7, Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78