Επική πρόκριση του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ του Champions League -Απέκλεισε τη Μαρσέιγ στα πέναλτι! [βίντεο] - iefimerida.gr

Επική πρόκριση του ΠΑΟ μέσα στο «Βελοντρόμ»
Επική πρόκριση του ΠΑΟ μέσα στο «Βελοντρόμ» / Φωτογραφία EUROKINISSI

Μια επική πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας της Μαρσέιγ στη διαδικασία των πέναλτι!

Οι «πράσινοι» κέρδισαν 5-3 στα πέναλτι και έτσι πέρασαν στα πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσουν την Μπράγκα, με στόχο την πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League.

• Μλαντένοβιτς 5-3

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από το ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη, που σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ (ένα που πέτυχε η Μαρσέιγ ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ) και έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι.

Κακή αρχή για τον Παναθηναϊκό

Η εκκίνηση στο ματς για τον Παναθηναϊκό ήταν εφιαλτική. Από μία εκτέλεση κόρνερ στη περιοχή των Γάλλων, η αντίδραση του Τριφυλλιού ήταν κάκιστη, οι γηπεδούχοι πήραν όλα τα... δώρα και ο Ομπαμεγιάνγκ στο 2' άνοιξε το σκορ, αποφεύγοντας και τον Μπρινιόλι.

Αυτό το γκολ έκοψε τα πόδια των παικτών του Γιοβάνοβιτς, το Βελοντρόμ έγειρε επικίνδυνα και ο μόνος που στεκόταν στο ύψος του ήταν ο Μπρινιόλι, καταγράφοντας πέντε σπουδαίες επεμβάσεις. Στο 9' στο σουτ του Ομπαμεγιάνγκ, στο 21' σε προσπάθεια του Εντιαγέ, στο 30' σε κεφαλιά του Ζιγκότ, στο 32' και στο 43' ξανά σε σουτ του Ομπαμεγιάνγκ.

Οι ''πράσινοι'' δεν μπορούσε να κρατήσουν την μπάλα και το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Τρομερή αντίδραση από... Panathinaikos

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός έβαλε στην άκρη το κακό του πρόσωπο και ειδικά με την είσοδο του Μπερνάρντ στη μεσαία γραμμή έγινε καλύτερος. Όσο περνούσε η ώρα, η Μαρσέιγ οπισθοχωρούσε, το Τριφύλλι έπαιρνε μέτρα και απειλούσε. Ο Παλάσιος από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε άουτ ενώ ο Λόπεθ είπε ''όχι'' σε σουτ του Μαντσίνι και σε κεφαλιά του Γεντβάι.

Το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν εμφανώς ανώτερο και το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα, πίεσαν ασφυκτικά και ένα λάθος του Γεντούζι στις καθυστερήσεις έδωσε την μεγάλη ευκαιρία στον Παναθηναϊκό για να στείλει το ματς στην παράταση. Ο έμπειρος χαφ κοντρόλαρε με το χέρι, ο Όλιβερ με την βοήθεια του VAR έδωσε το πέναλτι και ο Ιωαννίδης στο 97' έδειξε κρύο αίμα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έστειλε το ματς στον έξτρα χρόνο.

Πράσινη η ρώσικη ρουλέτα

Στην παράταση η Μαρσέιγ ήταν αρκετά πιεστική, έκλεισε τον Παναθηναϊκό στην περιοχή του και... σφυροκοπούσε.

Το Τριφύλλι δεν είχε τρόπο να αντιδράσει, δεν κρατούσε την μπάλα και οι Γάλλοι στο 104' έφτασαν μια ανάσα από το γκολ αλλά ο Μάγκνουσον πάνω στη γραμμή έδιωξε το πλασέ του Βιτίνια προς το κενό τέρμα. Μεγάλη επέμβαση, σπουδαία αντίδραση από τον Ισλανδό στόπερ.

Οι Γάλλοι είδαν στο 110' να ακυρώνεται το γκολ του Βιτίνια, οι ''πράσινοι'' πάλεψαν μέχρι τέλους και οδήγησαν το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.