Euroleague: Αυτοκτόνησε ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι -Ηττήθηκε στην παράταση 92-87 από την Παρτίζαν [βίντεο] - iefimerida.gr

Ηττήθηκε στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός
Ηττήθηκε στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός / Φωτογραφία: EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός αυτοκτόνησε στο Βελιγράδι και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από την κατάμεστη «Stark Arena» κόντρα στην Παρτίζαν για την Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός είχε βρεθεί στο +10 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος αλλά η Παρτίζαν επέστρεψε και πήρε το παιχνίδι στην παράταση με 92-87.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς, με καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και τον Γκριγκόνις (7π.) να αποτελεί τον παίκτη-κλειδί για την ομάδα του Αταμάν, έχοντας παράλληλα και σε τρομερή κατάσταση τον Τζέριαν Γκραντ (5π.) Όμως ένα δίλεπτο αδράνειας και λαθών στάθηκε αρκετό για την Παρτίζαν να φέρει το ματς στον πόντο (20-21) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου δια χειρός του Μπρούνο Καμπόκλο.

Με τον Ματίας Λεσόρ να χρεώνεται από νωρίς με δύο φάουλ, ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι προσπάθησε προσπάθησε να ανταποκριθεί απέναντι στους ψηλούς της Παρτίζαν. Με τον Κέντρικ Ναν να ανεβάζει στροφές και με τα αγαπημένα του «ντράιβ» να δίνει πόντους στον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» βρέθηκαν τρεις φορές στο +8 (24-32 στο 5', 26-34 και 26-38 στο 6') ενώ είχαν την ευκαιρία να «ανοίξουν» περισσότερο τη διαφορά.

Κυρίαρχος ο ΠΑΟ

Με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 όπου ο Παναθηναϊκός έπαθε black out, η Παρτίζαν γύρισε το ματς και προηγήθηκε με +3 πόντους (39-36) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (39-38). Ο Ζακ Λεντέι ήταν εκείνος που πήρε τις περισσότερες προσπάθειες πάνω του (12π., 4/6δίπ., 1/1τρ., 1/1β.) ενώ πολλές ήταν οι βοήθειες του Σμάιλαγκιτς και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Η Παρτίζαν ξεκίνησε το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και αρχικά προηγήθηκε με +5 πόντους (43-38) έχοντας πραγματοποιήσει πολύ γρήγορα ένα 4-0. Για πρώτη φορά στο ματς έφτασε και στο +6 (48-42 στο 23') ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και μάλιστα να πάρει και προβάδισμα με 52-54 έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 12-4 χάρη στον Ματίας Λεσόρ ο οποίος τελείωνε φάσεις στα pick n roll απέναντι στον Καμίνσκι και τον Κέντρικ Ναν ο οποίος είχε πάρει προσπάθειες πάνω του.

Η 3η περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα με 54-56 έχοντας υψηλό ποσοστό στα δίποντα (62% με 18/29) αλλά... πολύ χαμηλό στα τρίποντα (15% με 2/13). Ο Σλούκας είχε μοιράσει τέσσερις ασίστ αλλά είχε και μόλις 1/7 εντός παιδιάς, με τους Γκραντ (11π., 4ασ., 3ριμπ.), Λεσόρ (11π., 5ριμπ.) και Ναν (9π., 4/5δίπ.) να ήταν εκείνοι που «απαντούσαν» στην Παρτίζαν (18/33δίπ., 3/14τρ.) και στον εξαιρετικό Λεντέι (18π.)

Η αυτοκτονία του Παναθηναϊκού

Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε στο 10-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο και βρέθηκε να προηγείται με +10 πόντους (54-64 στο 32') και παρά το 5-0 της Παρτίζαν (59-64) επέστρεψε εκ νέου στο +10 (63-73 στο 36') με τον Κέντρικ Ναν να ήταν ο πιο επιδραστικός στην επίθεση της ομάδας του. Οι «πράσινοι» έδειχναν έτοιμοι να «καθαρίσουν» το ματς αλλά δέχτηκαν επιμέρους 13-5 με την Παρτίζαν να μειώνει στο καλάθι (76-78) στο 1:20 για το τέλος δια χειρός Κέβιν Πάντερ.

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε σκορ και πάλι ο Πάντερ ισοφάρισε στα 30'' πριν από το τέλος σε 78-78. Στην τελευταία επίθεση ο Παναθηναϊκός αστόχησε με τον Τζέριαν Γκραντ για το προβάδισμα ενώ ούτε ο Πάντερ μπόρεσε να επιτεθεί με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «πράσινοι» έμειναν από δυνάμεις ύστερα από το κλειστό rotation και γνώρισαν την 3η ήττα του σε ισάριθμα ματς τη φετινή σεζόν που κρίθηκαν στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78 (κ.α.), 92-87 (παρ.)