Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα: «Κόλλησαν» στο μηδέν στο πρώτο ματς της 2ης αγωνιστικής της Super League [βίντεο] - iefimerida.gr

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση / Φωτογραφία: ΔΕΡΒΙΣΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ / EUROKINISSI

Δίχως νικητή και χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε το ματς του Παναιτωλικού με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ, αλλά τελικά έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία, που τις αφήνει ανικανοποίητες. Μάλιστα, έκαστες θεώρησαν ότι προηγήθηκαν στο σκορ σε μια πολύ περίεργη φάση μετά από μια ώρα αγώνα, όμως αποδείχθηκε ότι δεν είχε σημειωθεί γκολ σε κάποια από τις δύο εστίες.

Αρχικά, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μια ανάσα από το 1-0, όταν σουτ του Καρέλη κόντραρε πάνω στον Σόρια, με τον Έλληνα φορ να παίρνει το «ριμπάουντ» και να εκτελεί εκ νέου. Ο Κλέιμαν απέκρουσε ενστικτωδώς την μπάλα, η οποία προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι, για να την απομακρύνει ο Τσαούσης πριν εκείνη περάσει ολόκληρη τη γραμμή -όπως αποδείχθηκε και από το βίντεο που εξέτασαν οι διαιτητές.

Στην εξέλιξη, η φάση μεταφέρθηκε στην απέναντι περιοχή, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν αντεπίθεση. Ο Σόρια έκανε ωραίο γέμισμα από δεξιά, ο Γκάρο πήρε την κεφαλιά και σκόραρε, όμως η εξέταση του VAR έδειξε τον Αργεντινό ελάχιστα οφσάιντ (αν όχι χιλιοστά).

Αυτός ήταν ο 4ος βαθμός για τον ΠΑΣ Γιάννινα στις 2 πρώτες αγωνιστικές της Super League 2023-24, ενώ για τον Παναιτωλικό ήταν ο 1ος, καθώς το παιχνίδι του για την πρεμιέρα με αντίπαλο την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια αναβλήθηκε, επειδή οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν τη ρεβάνς με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να γίνει το προηγούμενο Σαββατοκύριακο.

Super League: Παρά τις προσπάθειές τους, Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα έμειναν «άσφαιροι»

Με το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα να κυλάει σε υποτονικό ρυθμό και χωρίς κάποια τελική από τις δύο ομάδες, ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές και στο 23' είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ, όταν μετά από σέντρα του Καρέλη, ο Ντίαζ έγινε αποδέκτης μέσα στην περιοχή, απέφυγε δύο παίκτες τους ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά είδε το σουτ του να καταλήγει στον Κλέιμαν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Γιαννιώτες «απάντησαν» σε ευκαιρίες, αλλά ο Καπίνο σταμάτησε τον Τζίνο που πήγε να σκοράρει. Στο 44' ο Ντίαζ για λογαριασμό των γηπεδούχων ήταν και πάλι πρωταγωνιστής σε μια καλή ευκαιρία, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, Κλέιμαν, δεν νικήθηκε. Έτσι, οι δύο ομάδες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια ισόπαλες στο 0-0.

Στην επανάληψη και μετά το αδύναμο σουτ του Καρέλη στο 54', έγινε η φάση που «σημάδεψε» τον αγώνα. Για περίπου 5 λεπτά οι VARίστες εξέταζαν τι είχε συμβεί (ενδεικτικό της δυσκολίας) και αποφάνθηκαν ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν άνοιξε το σκορ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πέδρο προσπάθησε με τακουνάκι να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του Αγρινίου, αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Παναιτωλικός - ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

Παναιτωλικός (Γκαμπριέλ Σούρερ): Καπίνο, Λιάβας (72' Μπακάκης), Ντουάρτε, Μλάντεν, Μαλής, Σίλβα (72' Χουάνπι), Τσιγγάρας, Μπαλντασάρα, Πέρες, Ντίας (85' Σενγκέλια), Καρέλης (85' Πέδρο)

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Λιάσος, Ριένστρα, Τζίνο, Παμλίδης (79' Ροσέρο), Τζίμας (94' Μπάλαν), Λεό (57'Γκάρο)