Πάλη: Προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού ο Κουγιουμτσίδης - iefimerida.gr

Πάλη: Προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού ο Κουγιουμτσίδης

Ο Έλληνας πρωταθλητής πάλης, Γιώργος Κουγιουμτσίδης
Ο Έλληνας πρωταθλητής πάλης, Γιώργος Κουγιουμτσίδης / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 2024 εξασφάλισε ο Έλληνας πρωταθλητής της πάλης, Γιώργος Κουγιουμτσίδης.

Με εξαιρετική προσπάθεια που έφερε μια τρομερή ανατροπή, ο Έλληνας αθλητής έκανε την υπέρβαση επί του Τουράν Μπαϊράμοβ από το Αζερμπαϊτζάν στον αγώνα της 5ης θέσης των 74 κιλών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Βελιγράδι και πήρε το εισιτήριο για το κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη.

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης, ο οποίος έχασε δύο ευκαιρίες για να προκριθεί νωρίτερα στους Ολυμπιακούς Αγώνες, απέναντι στον Αζέρο αθλητή βρέθηκε να χάνει με 8-0 στο ημίχρονο, αλλά δεν το έβαλε κάτω.

Με περίσσεια ψυχικά αποθέματα πραγματοποίησε ένα απίθανο δεύτερο ημίχρονο και από το εις βάρος του σκορ το γύρισε σε 8-8 στο τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου, αλλά και πάλι ο Μπαϊράμοβ είχε το προβάδισμα και κέρδιζε τον αγώνα.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Θέμης Ιακωβίδης, έκανε ένσταση, καθώς είδε πως ο αντίπαλός του τραβούσε το μαγιό και δικαιώθηκε. Ο Αζέρος δέχθηκε την τρίτη παρατήρηση και η πρόκριση ήρθε για την Ελλάδα και τον Γιώργο Κουγιουμτσίδη.