Πάλη: «Ασημένιος» ο Κουγιουμτσίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα -Τέταρτο μετάλλιο για τον 22χρονο - iefimerida.gr

Πάλη: «Ασημένιος» ο Κουγιουμτσίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
Πάλη: «Ασημένιος» ο Κουγιουμτσίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα / Φωτογραφία: Facebook

Το «φαινόμενο» της ελληνικής πάλης, ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης, κατέκτησε το τέταρτο μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο Έλληνας αθλητής αγωνίστηκε στον τελικό των 79 κιλών της ελευθέρας και κατέβαλε για ακόμα μία φορά τεράστια προσπάθεια.

Ο 22χρονος πρωταθλητής Ευρώπης αντιμετώπισε τον Ουκρανό Βασίλ Μιχάιλοφ και προσπάθησε από την αρχή του αγώνα να επιτεθεί και να πάρει τον έλεγχο. Ο Κουγιουμτσίδης προηγήθηκε 1-0, καθώς ο αντίπαλός του δέχθηκε συνεχείς παρατηρήσεις, ωστόσο ο Ουκρανός προηγήθηκε 2-1 στο πρώτο μισό.

Στη συνέχεια ο Έλληνας πρωταθλητής έψαξε τον τρόπο να «ξεκλειδώσει» τον αντίπαλό του και να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο Ουκρανός πήρε τη νίκη με το τελικό 3-1.

Το «φαινόμενο» έδειξε για πολλοστή φορά ότι ανήκει στην ελίτ της ευρωπαϊκής πάλης και για ακόμα μία διοργάνωση κατέκτησε ένα μετάλλιο. Αυτή τη φορά ήταν το ασημένιο.