Το παιχνίδι της χρονιάς στο Λιγκ Καπ: Λίβερπουλ-Άρσεναλ 5-5 και πρόκριση για τους «κόκκινους» [βίντεο] - iefimerida.gr

Λίβερπουλ και Άρσεναλ πέτυχαν 10 γκολ!
Λίβερπουλ και Άρσεναλ πέτυχαν 10 γκολ! Φωτογραφία: AP

Στην ιστορία θα μείνει το παιχνίδι της Λίβερπουλ με την Άρσεναλ για τη φάση των «16» του Λιγκ Καπ! Το ματς κρίθηκε στα πέναλτι με τους παίκτες του Κλοπ να προκρίνονται στα προημιτελικά με 5-4, ωστόσο στα προηγούμενα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας έγιναν αδιανόητα πράγματα!

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ με τρεις επικές ανατροπές στο 90λεπτο προκρίθηκαν με πανηγυρικό τρόπο στους προημιτελικούς της διοργάνωσης, σε αγώνα που φάνηκε ότι οι «κανονιέρηδες» θα «καθάριζαν» εύκολα ή, δύσκολα, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε, ευστοχώντας σε όλες τις εκτελέσεις πέναλτι που επιχείρησαν.

Η εξέλιξη του ματς Λίβερπουλ - Άρσεναλ 5-5

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε μόλις στο 6' χάρη σε αυτογκόλ του Μουστάφι αλλά η Αρσεναλ σόκαρε τους «κόκκινους» σκοράροντας τρία γκολ σε τρεις ευκαιρίες (1-3) με τον Τορέιρα (19'), και τον Μαρτινέλι (26', 36').

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μείωσαν (2-3) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μίλνερ στο 43', ωστόσο στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου η Αρσεναλ βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μέιτλαντ-Νάιλς στο 54'.

Ωστόσο η ομάδα του Κλοπ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Ο Τσάμπερλεϊν στο 58' με σουτ και ο Οριγκί στο 62' έφεραν το παιχνίδι στο 4-4. Και πάλι όμως η Αρσεναλ πήρε κεφάλι στο σκορτ με γκολ του Γουίλοκ στο 72'.

Όλα έδειχναν πως η πρόκριση θα πάει στο… Λονδίνο, η Λίβερπουλ όμως... απάντησε με γκολ του Οριγκί στο 92' στέλνοντας το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι! Εκεί ο Σεμπάγιος νικήθηκε από τον 21χρονο Κέλεχερ, με τους παίκτες της Λίβερπουλ να σκοράρουν όλα τα πέναλτι και να παίρνουν μια επική πρόκριση!