Open Στοκχόλμης: Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στο tie break με 2-0 σετ του Κρέσι [βίντεο]

Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία Associated Press

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά από tie-breaks, νίκησε τον Αμερικανό, Μαξίμ Κρέσι με 7-6(5), 7-6(12) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Open της Στοκχόλμης.

Ο Έλληνας τενίστας επέστρεψε στα γήπεδα όπου πριν από τέσσερα χρόνια κατέκτησε τον πρώτο επαγγελματικό τίτλο της καριέρας του και ύστερα από δύο ώρες και τρία λεπτά προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά.

Εκεί θα παίξει με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Σουηδό, Μίκαελ Ίμερ και του Αμερικανού, Τόμι Πολ, που θα παίξουν σήμερα το απόγευμα της Πέμπτης.

Το tie break του β' σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Τσιτσιπά να σπαταλά τέσσερα match points στο 6-5, 8-7, 10-9 και 12-11, αλλά και να σώζει τρία set points του Κρέσι στο 6-7, 8-9, 10-11 και τελικά με την 5η ευκαιρία που δημιούργησε να τελειώνει τον αγώνα.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι 122 από τους 182 συνολικά πόντους που παίχθηκαν, κρίθηκαν σε ράλι μέχρι τα τέσσερα χτυπήματα, μίλησε η ψυχραιμία του Τσιτσιπά στα κρίσιμα σημεία.

Ο Τσιτσιπάς τελείωσε τον αγώνα με 75% στο 1ο σερβίς, επτά άσους, 35 winners και μόλις επτά αβίαστα λάθη, όταν ο Κρέσι είχε 14 λάθη, 31 winners, πέντε διπλά λάθη και 11 άσους.