Ομιλοι Champions League: Ο Κριστιάνο Ρονάλντο γύρισε... τούμπα το ματς και έδωσε τη νίκη, «γκαζωμένες» Μπάγερν Μονάχου και Τσέλσι [βίντεο] - iefimerida.gr

Σκόρερ ξανά απόψε ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Σκόρερ ξανά απόψε ο Κριστιάνο Ρονάλντο /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Απίστευτος Κριστιάνο Ρονάλντο και απόψε στους ομίλους του Champions League.

Ο 36χρονος Πορτογάλος επιθετικός με δικό του γκολ ολοκλήρωσε την πλήρη ανατροπή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Εχανε με 0-2 από το πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά με τρομερή εμφάνιση στο β' ημίχρονο κέρδισε με 3-2 στην Αγγλία.

Το «Θέατρο των ονείρων» μετατρέπεται σε τόπο μαρτυρίου για τους φιλοξενούμενους, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παίρνει «φωτιά»! Αυτό έγινε απόψε στο «Ολντ Τράφορντ» όπου η Αταλάντα προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια δέχτηκε... ανελέητο σφυροκόπημα και η Γιουνάιτεντ γύρισε το ματς με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει το νικητήριο (3-2) γκολ στο 81΄. Έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβηκαν στην κορυφή του 6ου ομίλου μετά την 3η αγωνιστική του Champions League και πηγαίνουν με ανεβασμένο ηθικό στο ντέρμπι της Premiership εναντίον της Λίβερπουλ (24/10).

Πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ σε 15 λεπτά, η Μπάγερν πέρασε από τη Λισαβόνα με 4-0 επί της Μπενφίκα με τον Λιρόι Σανέ να ανοίγει το σκορ με φάουλ-δυναμίτη στο 70΄. Οι Βαυαροί ουσιαστικά εξασφάλισαν από σήμερα την πρόκριση στους «16» αφού έφτασαν τους 9 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τη Μπενφίκα. Στο Λονδίνο η Τσέλσι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με το ίδιο σκορ τη Μάλμε και να φτάσει -επίσης- τους 9 βαθμούς. Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Κρίστενσεν και ήταν το «παρθενικό» του μετά από 137 αγώνες με τη φανέλα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αποψινών αγώνων των ομίλων του Champions League:

5ος ΟΜΙΛΟΣ

• Μπαρτσελόνα-Ντινάμο Κιέβου 1-0 (36΄ Πικέ)
  • Μπενφίκα-Μπάγερν Μονάχου 0-4 (70', 82' Σανέ, 80' Εβερτον, 82' Λεβαντόφσκι)
  •

6ος ΟΜΙΛΟΣ

• Γιουνγκ Μπόις-Βιγιαρεάλ 1-4 (77' Ελιά - 6' Πίνο, 16', 88' Μορένο, 92' Τσουκουέζε)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Αταλάντα 3-2 (53' Ράσφορντ, 75' Μαγκουάιρ, 81' Κριστιάνο Ρονάλντο - 15' Πάσαλιτς, 28' Ντεμιράλ)