Ολυμπιακός: Υποδοχή ηρώων σε Μεντιλίμπαρ και παίκτες στο «Ελ. Βενιζέλος» μετά την ιστορική πρόκριση [εικόνες] - iefimerida.gr

Ελ Αραμπί
Φωτογραφία: EUROKINISSI / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Μία από τις μεγαλύτερες βραδιές στην ευρωπαϊκή ιστορία των ελληνικών ομάδων, γράφτηκε στην Μπάτσκα Τοπόλα της Σερβίας από τον Ολυμπιακό του Χοσέ Μεντιλίμπαρ.

Οι ερυθρόλευκοί διέλυσαν με 6-1 την τυπικά γηπεδούχο Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση και έγινε η πρώτη ομάδα στα χρονικά των ευρωπαϊκών κυπέλλων που ανατρέπει διαφορά τριών γκολ εντός έδρας ήττας, αφού είχε χάσει 4-1 στο «Καραϊσκάκης». Έτσι, η ελληνική ομάδα προκρίθηκε στους «8» του Europa Conference League και σήμερα στις 15:00 μαθαίνει τον αντίπαλό της.

Όπως είναι φυσικό το κλίμα από χθες το βράδυ είναι πανηγυρικό. Μάλιστα φίλοι του Ολυμπιακού περίμεναν υπομονετικά από τα ξημερώματα την ερυθρόλευκη αποστολή στο αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος» προκειμένου να αποθεώσουν παίκτες και προπονητή για το απίστευτο κατόρθωμά τους.

Εικόνες από την άφιξη της αποστολής του Ολυμπιακού στο «Ελ. Βενιζέλος»:

«Μπροστάρης» στην έξοδο των Πειραιωτών από το αεροδρόμιο ο Ισπανός τεχνικός, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ο οποίος έλαβε το καλύτερο δώρο από τους παίκτες του για τα χθεσινά γενέθλιά του.

Για την ιστορία τα γκολ των θριαμβευτών πέτυχαν οι Ποντένσε (10΄), Φορτούνης (36΄), Ελ Κααμπί (45+3΄, 65΄), Γιόβετιτς (93΄), Ελ Αραμπί (104΄) ενώ για τους Ισραηλινούς σκόραρε με πέναλτι ο Ζαχάβι στο 57΄. Ένα πρώτο ημίχρονο βγαλμένο απο τα πιο τρελά όνειρα των φίλων του Ολυμπιακού!

Ελ Αραμπί γνωρίζει την αποθέωση

Φωτογραφία: Τα γκολ των θριαμβευτών πέτυχαν οι Ποντένσε (10΄), Φορτούνης (36΄), Ελ Κααμπί (45+3΄, 65΄), Γιόβετιτς (93΄), Ελ Αραμπί (104΄) ενώ για τους Ισραηλινούς σκόραρε με πέναλτι ο Ζαχάβι στο 57΄. Ένα πρώτο ημίχρονο βγαλμένο απο τα πιο τρελά όνειρα των φίλων του Ολυμπιακού!