Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-3: «Πράσινος» θρίαμβος στο Καραϊσκάκη με ανατροπή και σκόρερ τους Ιωαννίδη, Μπακασέτα - iefimerida.gr

Παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»
Παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο θριαμβευτής του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» (1-3), τον προσπέρασε στη βαθμολογία και έδειξε ότι παραμένει στο κόλπο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε με πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό, που είδε τον τερματοφύλακα Ντραγκόφσκι να τραυματίζεται μόλις στο 5ο λεπτό του ντέρμπι, με τον Λοντίγκιν να παίρνει τη θέση του κάτω από τα γκολπόστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό, χάρη σε τρομερή ενέργεια και τελείωμα του Ποντένσε, ο οποίος έστειλε την μπάλα εκεί όπου ο Λοντίγκιν δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα.

Στο 41' η ομάδα του Φατίχ Τερίμ έφτασε στην ισοφάριση. Στην αντεπίθεση, ο Ιωαννίδης βρήκε τον Μπερνάρ, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, τσίμπησε την μπάλα αλλά ο Έσε την απομάκρυνε στη γραμμή, για να έρθει με δύναμη ο Μπακασέτας να κάνει το 1-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί εκ νέου, όταν μετά το χαμηλό γέμισμα του Ορτέγκα στην περιοχή ο Ναβάρο έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Ναβάρο, το έκανε ο Ιωαννίδης λίγο αργότερα, γράφοντας το 1-2 για τον Παναθηναϊκό μετά από σουτ του Μπακασέτα και απόκρουση του Πασχαλάκη, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 60' ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο 2-2, ωστόσο το σουτ του Ελ Καμπί εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Λοντίγκιν.

Δέκα λεπτά αργότερα η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε για μια ακόμη φορά, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-3. Η μπάλα έφτασε στον Μπερνάρ, εκείνος γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής και ο Ιωαννίδης πλάσαρε σε κενή εστία.

Ο χρόνος κύλησε χωρίς να αλλάξει κάτι στο σκορ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φύγει με σπουδαία νίκη από το Φάληρο στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Πλέον, έχει 59 βαθμούς έναντι 57 του Ολυμπιακού.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε (80΄ Ιμπόρα), Όρτα (51΄ Τσικίνιο), Μασούρας (59΄ Φορτούνης), Ποντένσε (80΄ Ποντένσε), Ναβάρο (73΄ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι (7΄ Λοντίγκιν), Κώτσιρας, Αράο, Ακαϊντίν, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν, Tσέριν, Μπακασέτας (83΄ Μαντσίνι), Παλάσιος (75΄ Ούγκο), Μπερνάρ (83΄ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης (83΄ Σπόραρ).