Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0: «Πάσα» τίτλου στην ΑΕΚ με υπογραφή Ρέαμπτσιουκ - iefimerida.gr

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0: «Πάσα» τίτλου στην ΑΕΚ με υπογραφή Ρέαμπτσιουκ

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0 / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στο άδειο λόγω τιμωρίας «Γ. Καραϊσκάκης», για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Ο Ρέαμπτσιουκ ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες στο 68ο λεπτό και, ουσιαστικά, το πρωτάθλημα στην ΑΕΚ, η οποία την ίδια ώρα επικράτησε 2-1 του Άρη στη Θεσσαλονίκη. Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες, οι «ερυθρόλευκοι» στο 50’ με τον Εμβιλά και οι «πράσινοι» με τον Μπερνάρ στο 72’.

Δείτε πώς μετέδωσε LIVE την αναμέτρηση το iefimerida.gr.

Οι παίκτες του Ζοζέ Ανιγκό έπαιξαν με στόχο να εξασφαλίσουν την τρίτη θέση, που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στο Europa League της επόμενης σεζόν. Για να γίνει το ένα βήμα, θα πρέπει να μην χάσουν την επόμενη Κυριακή (14/5) με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, στην Τούμπα. Σε δεύτερη φάση, στον τελικό Κυπέλλου μεταξύ των δύο «δικεφάλων», θα πρέπει η ΑΕΚ να κατακτήσει και τον δεύτερο τίτλο της σεζόν (δεδομένου ότι βρίσκεται πολύ κοντά στο πρωτάθλημα).

Πλέι οφ Super League: Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος, αλλά ο Παναθηναϊκός άντεξε

Αν και ο Παναθηναϊκός φαινόταν ταλαιπωρημένος από τον κορωνοϊό που τον ταλαιπώρησε τις προηγούμενες ημέρες, ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος στο 11ο λεπτό, όταν μετά από μία ωραία συνεργασία των Μπερνάρ και Σπόραρ, ο Βραζιλιάνος έβγαλε κάθετη πάσα στον Τσέριν, αλλά ο Τζολάκης βγήκε πολύ γρήγορα και μπλόκαρε την τελευταία στιγμή την μπάλα προ του Σλοβένου μέσου.

Στο 12' ο Μπακαμπού έκλεψε την μπάλα από το λάθος γύρισμα του Σάντσες, ο Φορτούνης την «έσπασε» στη συνέχεια προς τα πίσω, όμως το σουτ του Χουάνγκ έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια του Μπρινιόλι. Στο 17’ ο Μπερνάρ έκλεψε την μπάλα από τον Σαμασέκου έξω από την περιοχή και σούταρε με το αριστερό, όμως ο Τζολάκης είχε πλήρη αντίληψη της φάσης και μπλόκαρε εύκολα.

Έξι λεπτά αργότερα (23’), ο Χουάνγκ έκανε μία εξαιρετική κάθετη προς τον Μπακαμπού, ο οποίος δεν πρόλαβε για λίγο να κάνει το κοντρόλ, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπρινιόλι να μπλοκάρει, ενώ αντίστοιχα σταθερή επέμβαση έκανε ο Ιταλός γκολκίπερ και στο 25', στο απευθείας σουτ του Ρέαμπτσιουκ από τα αριστερά.

Στο 31' ο Ολυμπιακός έχασε την πιο μεγάλη ευκαιρία του στο πρώτο μέρος, όταν οι παίκτες του γύρισαν την μπάλα έξω από την περιοχή των «πράσινων», με τον Χουάνγκ να δοκιμάζει σουτ από το όριο της περιοχής, το οποίο κόντραρε στον Σάρλια και έφυγε ελάχιστα άουτ-κόρνερ.

Πλέι οφ Super League: Ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ της νίκης, κόντρα σε έναν ανεβασμένο στην επανάληψη Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο β' ημίχρονο με διάθεση να πιέσει πιο ψηλά τον Ολυμπιακό με όσες δυνάμεις είχε, όμως οι Πειραιώτες είχαν την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, με τη σέντρα-σουτ του Ρέαμπτσιουκ στο 48’ που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 50' ο Εμβιλά έπαιξε το ένα-δύο με τον Ελ Αραμπί και πλάσαρε στο αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι, σε μία σπουδαία ευκαιρία για τους Πειραιώτες.

Στο 59' είχε ο Παναθηναϊκός τη δική του καλή στιγμή, όταν από πάσα του Μπερνάρ προς τον Τσέριν, ο Σλοβένος δοκίμασε να απειλήσει μέσα απ’ την περιοχή, αλλά ο Ντόι έβαλε καθοριστική κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ.

Η πίεση που άρχισε να ασκεί ο Ολυμπιακός μετά το 60', έφερε και το προβάδισμα για τους «ερυθρόλευκους». Οι γηπεδούχοι γύρισαν εξαιρετικά την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Φορτούνης πέρασε στον Ροντινέι, εκείνος έκανε μία χαμηλή σέντρα προς τον αμαρκάριστο Ρέαμπτσιουκ, ο οποίος έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό στο 68'.

Στο 72' ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από την ασίστ του Ιωαννίδη, ο Μπερνάρ πήρε την μπάλα και πλάσαρε στο δεξί δοκάρι του Τζολάκη.

Στο 76’ ο Ολυμπιακός «ακούμπησε» το γκολ, όταν από το γύρισμα του Ραμόν, ο Μάγκνουσον στην προσπάθειά του να αποκρούσει λίγο έλειψε να τη στείλει στη γωνία του Μπρινιόλι, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε, ενώ στο 78' ο Βρουσάι έκανε τακουνάκι, το οποίο έβγαλε στη γωνία του ο Μπρινιόλι.

Στο 80' ο Τζολάκης μπλόκαρε το δεξί διαγώνιο σουτ του Κώτσιρα, ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπριχ (με παρέμβαση του VAR) απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον Ραμόν για χτύπημα εκτός φάσης στον Σάρλια.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κλεϊνχέισλερ βρέθηκε σε θέση βολής από τα αριστερά και πλάσαρε με το δεξί, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Τζολάκη στην τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο ματς.

Ολυμπιακός (Ζοζέ Ανιγκό): Τζολάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Σαμασέκου, Χουάνγκ (75’ Κασάμι), Φορτούνης (72’ Ραμόν), Μπιέλ (62’ Βρουσάι), Μπακαμπού (46’ Ελ Αραμπί)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (72’ Κώτσιρας), Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (78’ Πούχατς), Ρουμπέν (72’ Κλεϊνχέισλερ), Κουρμπέλης, Τσέριν, Παλάσιος (66’ Μαντσίνι), Μπερνάρ, Σπόραρ (66’ Ιωαννίδης)