Ολυμπιακός-Άρης 4-1: «Ερυθρόλευκος» θρίαμβος με... γκάζι στο β' ημίχρονο και σόου Ελ Κααμπί - iefimerida.gr

παίκτες του ολυμπιακού πανηγυρίζουν
Να πανηγυρίσουν την πρόκριση θέλουν οι παίκτες του Ολυμπιακού / Φωτογραφία: Intime-ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στη Super League και επικράτησε με 4-1 του Άρη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Μπορεί οι Θεσσαλονικείς να έβαλαν… δύσκολα στους Πειραιώτες όταν ισοφάρισαν σε 1-1 στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Ελ Κααμπί, που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και σκοράρει διαρκώς, έδωσε τη λύση με δύο προσωπικά γκολ που «καθάρισαν» τη νίκη της ομάδας του.

Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός συνέχισε την αήττητη πορεία του στη Super League, έχοντας 5 νίκες και 1 ισοπαλία σε 6 παιχνίδια της Super League 2023-24, ενώ ο Άρης έμεινε στους 7 βαθμούς, έχοντας πλέον 3 ήττες.

Super League: Ο Ελ Κααμπί ξέρει τη «συνταγή» για να βγάζει τον Ολυμπιακό από τα δύσκολα

Μονόλογος για τους Πειραιώτες το πρώτο μέρος, με τους ποδοσφαιριστές του Ντιέγκο Μαρτίνεθ να ελέγχουν πλήρως το ματς. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έφτασαν αρκετές φορές στα καρέ των γηπεδούχων, αλλά αδυνατούσαν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία που θα ανησυχήσει τον Πασχαλάκη.

Μόλις στο 7ο λεπτό του ματς ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, από λάθος πάσα στην άμυνα των διλοξενούμενων από τον Οντουμπάτζο. Ο Φορτούνης, που έγινε κάτοχος της μπάλας, βρήκε με τη μία τον Ελ Καμπί, ο οποίος ολομόναχος από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φορτούνης πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, με προσποιήσεις έφτασε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Στο 21' οι Πειραιώτες κατάφεραν να σκοράρουν, μετά από γύρισμα του Μασούρα μέσα στην περιοχή. Η μπάλα κόντραρε στον Μπράμπετς, ο οποίος χρεώθηκε το αυτογκόλ.

Στο 39' και με τον ρυθμό του ματς να έχει πέσει, ο Σολμπάκεν προσπάθησε με δυνατό σουτ από πολύ δύσκολη γωνία να νικήσει τον Κουέστα, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά άουτ.

Ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά στο 40ό λεπτό της αναμέτρησης, με το σουτ του Μενέντεζ εντός περιοχής να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Λίγο αργότερα, ο Μορόν προσπάθησε έπειτα από σέντρα να κάνει την προβολή, αλλά ο Πασχάλης βγήκε και μάζεψε εύκολα.

Ο Άρης κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και με έναν «κεραυνό» του Πάρντο εκτός περιοχής στο 47', έφερε το ματς στα ίσια.

Έξι λεπτά αργότερα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε μοναδική ευκαιρία να γυρίσει το ματς. Ο Νταρίντα που βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, προσπάθησε να πλασάρει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως αυτή βρήκε το δοκάρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους από το 56', όταν Φορτούνης, Ροντινέι και Ποντένσε συνεργάστηκαν υπέροχα, με τον πρώτο να σουτάρει εντός περιοχής με δύναμη και την μπάλα να χτυπά σε σώματα. Δύο λεπτά μετά έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν ξανά προβάδισμα, με τον Ροντινέι να σεντράρει από τα δεξιά και τον Ελ Καμπί να μη βρίσκει την κεφαλιά όπως θα ήθελε.

Στο 62', όμως, ο Μαροκινός στράικερ, με κεφαλιά μετά από κόρνερ, νίκησε τον Κουέστα και έκανε το 2-1. Και δεν σταμάτησε εκεί. «Χτύπησε» ξανά στο 69' και έκανε το 3-1, μετά από ωραία συνεργασία Ποντένσε-Ροντινέι, με τον Βραζιλιάνο να σεντράρει χαμηλά στο πρώτο δοκάρι και να βρίσκει τον συμπαίκτη του που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

Με το μομέντουμ υπέρ τους, οι Πειραιώτες συνέχιζαν να πιέζουν. αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Κουέστα να χρειάζεται να επέμβει δύο φορές, αρχικά σε σουτ του Ποντένσε εκτός περιοχής και έπειτα σε προβολή του Μπιέλ από κοντινή απόσταση. Ωστόσο, ο Ισπανός κίπερ δεν μπόρεσε να επέμβει ότι ο Γιόβετιτς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων με γκολ που σημείωσε στο 84'.

Ο Μαυροβούνιος, που είχε πάρει νωρίτερα τη θέση του Ελ Καμπί, κατέβασε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, έβγαλε την κάθετη πάσα στον Μπιέλ, ο οποίος ποιος προτίμησε να περιμένει και να του δώσει ξανά τη μπάλα για να κάνει το 4-1.

Στο 87' ο Μπιέλ έφυγε ολομόναχος στην επίθεση και βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Κουέστα, αλλά το πλασέ του έφυγε μακριά άουτ. Με την ολοκλήρωση των 90 λεπτών ο Φορτούνης εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Ροντινέι μετά το γύρισμά του που βρήκε στο χέρι του Ζαμόρα, με τον Κουέστα να αποκρούει και να μη δίνει την ευκαιρία στο Ολυμπιακό να κάνει το 5-1. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έψαξε ξανά το γκολ στις καθυστερήσεις, με το πλασέ του από πλάγια θέση να περνά άουτ.

Ολυμπιακός - Άρης 4-1

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος (78' Ντόη), Φρέιρε, Κίνι (74' Ορτέγκα), Έσε, Μαντί, Φορτούνης, Σολμπάκεν (55' Ποντένσε), Μασούρας (55' Μπιέλ), Ελ Κααμπί (78' Γιόβετιτς)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Ματαρίτα, Μπράμπετς (37' λόγω τραυματισμού Βέλεθ), Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο (46' Πάρδο), Νταρίντα, Βερστρέτε (88' Ζιλ), Σουλεϊμάνοφ (71' Κάρλσον), Μοντόγια, Μενέντες (71' Ζαμόρα), Μορόν