Ολυμπιακοί Αγώνες: «Λύγισε» ο Σκόλα στο τελευταίο του παιχνίδι -Πέρασε στους «4» η Αυστραλία [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Λουίς Σκόλα
Ο Λουίς Σκόλα/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Το αήττητο σερί της συνέχισε η Αυστραλία, κάνοντας επίδειξη δύναμης απέναντι στην Αργεντινή, στον νοκ άουτ αγώνα της προημιτελικής φάσης του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ των ανδρών, στο Τόκιο.

Η ομάδα του Μπράιαν Γκορτζιάν, η οποία είχε προκριθεί ως πρώτη και χωρίς ήττα από τον Β΄ όμιλο, επικράτησε με 97-59 της «αλμπισελέστε» και έθεσε εκτός των 32ων Ολυμπιακών Αγώνων την ομάδα του 41χρονου Λουίς Σκόλα, η οποία είναι και δευτεραθλήτρια κόσμου 2019. Αυτή ήταν η τελευταία παρουσία του «χρυσού» στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας (2004) και «χάλκινου» σε αυτούς του Πεκίνου (2008) Λουίς Σκόλα σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα «καγκουρό» μετρούν πλέον αντίστροφα για τη «μάχη» με την πανίσχυρη εθνική των ΗΠΑ στα ημιτελικά, την Πέμπτη (5/8) στις 7:15 το πρωί. Η ομάδα του Πάτι Μιλς θα δει σίγουρα πολλές φορές το βίντεο της πρεμιέρας στο Τόκιο ανάμεσα στη Γαλλία και τις ΗΠΑ, όταν οι «μπλε» δυσαρέστησαν την κάτοχο του χρυσού μεταλλίου στους τρεις τελευταίους Ολυμπιακούς Αγώνες (2008, 2012 και 2016). H Aυστραλία δεν έχει κατακτήσει ποτέ Ολυμπιακό μετάλλιο στο μπάσκετ ανδρών σε 15 παρουσίες, κάτι που για να πετύχει θα πρέπει να κάνει έστω μία νίκη στους δύο τελευταίους αγώνες της, στη "Saitama Super Arena".

Με 17/38 τρίποντα (8/30 η Αργεντινή) οι Αυστραλοί και με πολυφωνία στην επίθεση, αρχικά αντέστρεψαν το εις βάρος τους 18-22 στην 1η περίοδο για να πάνε στο +6 (39-33) στα αποδυτήρια στο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γκορτζιάν μοίρασαν 33 ασίστ (13 η «αλμπισελέστε» και παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στον Λουίς Σκόλα ξέφυγαν με 60-48 στο 30ο λεπτό. Ο Σκόλα πέτυχε μόλις 7 πόντους! Ο Λουίς Λαπροβίτολα με 16 πόντους και ο Ντεκ Γκάμπριελ που σημείωσε double double (12π., 10ρ.) δεν μπορούσαν να αναχαιτίσουν τους αποφασισμένους για παρουσία στην τετράδα Αυστραλούς. Ο Πάτι Μιλς ήταν κυρίαρχος στη ρακέτα, σημειώνοντας 18 πόντους, όπως και ο Τζοκ Λάντεϊλ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Αυστραλία-Αργεντινή 97-59

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 39-33, 60-48, 97-59

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπράιαν Γκουρτζιάν): Γκάουλντινγκ 6 (2), Μιλς 18 (3), Γκριν 6, Ίνγκλς 11 (3), Ντελαβίντοβα 3 (1), Σόμπι 8, Θάιμπιουλ 12 (3), Έξαμ 9 (1), Λάντεϊλ 12 (2), Ρεθ 2, Κέι 10

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σέρχιο Ερνάντες): Σκόλα 7 (1), Καμπάτσο 9 (1), Λαπροβίτολα 16 (2), Μπρουσίνο 3 (1), Μπολμάρο, Καφάρο, Ντέλια 7, Ντεκ 12 (2), Βιλντόσα 5 (1), Βάουλετ, Γκαλίτσι