Ολυμπιακοί Αγώνες -Πόλο: Χαμένη ευκαιρία για την Εθνική ανδρών, 6-6 με την Ιταλία αν και προηγήθηκε 6-2 [βίντεο] - iefimerida.gr

H Εθνική ανδρών δίνει μάχη για την πρόκριση στον τελικό
H Εθνική ανδρών δίνει μάχη για την πρόκριση στον τελικό / Φωτογραφία: ΑΡ

Η Εθνική ομάδα ανδρών στο πόλο ήρθε ισόπαλη με την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία (6-6) στους Ολυμπιακούς Αγώνες και πάει φουλ για πρόκριση στα προημιτελικά.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στα δύο πρώτα οκτάλεπτα, με σκληρές άμυνες και κακές επιλογές στις επιθέσεις από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα το σκορ στο ημίχρονο να είναι 2-2.

Ωστόσο, στο τρίτο οκτάλεπτο η Εθνική πόλο μπήκε... αφιονισμένη και πέτυχε 4 γκολ έναντι κανενός της ομάδας του Σάντρο Καμπάνια!

Αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παγκόσμιοι πρωταθλητές Ιταλοί αποδείχθηκαν πολύ δυνατοί και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 6-6, που ήταν και το τελικό σκορ.

Πλέον, η Εθνική έχει 3 βαθμούς και είναι ισόβαθμη στη 2η θέση με την Ιταλία.

Οκτάλεπτα: 1-1, 1-1, 0-4, 4-0

Ιταλία (Καμπάνια): Ντελ Λούγκο, Ντι Φλούβιο, Λουόνγκο 1, Φιλιόλι 2, Πρεσιούτι, Βελότο, Ρενζούτο, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Μποντέγκας, Αϊκάρντι 2, Ντόλτσε.

Ελλάδα (Βλάχος):Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1.

Η βαθμολογία του Α' Ομίλου (σε 2 παιχνίδια)