Ολυμπιακοί Αγώνες -Μπάσκετ: Διά πυρός και σιδήρου στα ημιτελικά η Γαλλία, 84-75 τη μαχητική Ιταλία - iefimerida.gr

Φάση από το Ιταλία-Γαλλία
Φάση από το Ιταλία-Γαλλία / Φωτογραφία: ΑΡ

H Γαλλία τα βρήκε... μπαστούνια από τη μαχητική Ιταλία στα προημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αλλά τελικά κατάφερε να την κερδίσει με 84-75 να προκριθεί στα ημιτελικά.

Οι Γάλλοι ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί κατάφεραν να τους ισοφαρίσουν, με το ματς να είναι αγωνιώδες μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Οι «τρικολόρ» ωστόσο κατάφεραν, τελικά, να πάρουν το ματς και πλέον στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τη Σλοβενία, η οποία με μαέστρο τον Λούκα Ντόντσιτς επικράτησε 94-70 της Γερμανίας.