Ολυμπιακοί Αγώνες: Γιατί σαρώνει τα μετάλλια η Ιταλία -Ηδη έχει περισσότερα από όσα κατέκτησε μαζί σε Λονδίνο και Ρίο! - iefimerida.gr

Χρυσό και στην ιστιοπλοΐα η Ιταλία
Χρυσό και στην ιστιοπλοΐα η Ιταλία / Φωτογραφία: ΑΡ

Η απόφαση της Ιταλίας να εξαιρέσει τους αθλητές υψηλού επιπέδου από τους αυστηρούς περιορισμούς της Covid-19 τους τελευταίους 18 μήνες και να τους επιτρέψει να προπονηθούν, απέδωσε «καρπούς» στο Τόκιο, με τη γειτονική χώρα να έχει κατακτήσει τόσα μετάλλια όσα είχε τους δύο προηγούμενους Ολυμπιακούς Αγώνες, έξι ημέρες πριν από την ολοκλήρωση των Αγώνων στην ιαπωνική πρωτεύουσα.

Οι Ιταλοί έχουν 29 μετάλλια σήμερα, Τρίτη 03/08, δηλαδή περισσότερα από όσα κατέκτησαν μαζί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο και στο Λονδίνο το 2012, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Άλλες ισχυρές  Ολυμπιακές δυνάμεις, όπως η Γερμανία και η Γαλλία, η «οικοδέσποινα» των Αγώνων του 2024, έχουν συγκεντρώσει μέχρι τώρα μόνο το ήμισυ των περισσοτέρων από 40 μετάλλια, από τις δύο προηγούμενες διοργανώσεις.

«Η CONI (Ιταλική Ολυμπιακή Επιτροπή) υποστήριξε την προετοιμασία υψηλού επιπέδου αθλητών», δήλωσε ο εκπρόσωπος της ομάδας Ιταλίας, Ντανίλο ντι Τομάζο, στο Reuters.

Οι προπονήσεις των «εκλεκτών»

Ενώ άλλες χώρες, έκλεισαν γυμναστήρια, γήπεδα και πισίνες για όλους κατά την διάρκεια της μεγάλης πανδημίας, η Ιταλία επέτρεψε σε μια ομάδα περίπου 250 εκλεκτών αθλητών, να συνεχίσουν τις προπονήσεις τους.

«Μερικοί αθλητές μας, όπως ο Τζιανμάρκο Ταμπέρι είχαν μόλις δύο εβδομάδες τους τελευταίους 18 μήνες, όπου δεν μπορούσαν να προπονηθούν. Η εξαίρεση που κάναμε για τους αθλητές υψηλού επιπέδου να συνεχίσουν τις προπονήσεις, ήταν εξαιρετικά σημαντική».

Ο πρωθυπουργός της Ιταλίας, Μάριο Ντράγκι, έχει ήδη καλέσει τον Τζέικομπς και τον Ταμπέρι σε δεξίωση. Κίνηση που έρχεται μετά από μια τελετή τον περασμένο μήνα για τον εορτασμό της νίκης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και του Ματέο Μπερετίνι που ήταν δεύτερος στο Wimbledon.

Τα σημάδια της δύναμης της Ιταλίας ήταν εμφανή ακόμη και πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, όταν 384 αθλητές (σ.σ.: αριθμός ρεκόρ για την χώρα) εξασφάλισαν την πρόκριση για το Τόκιο. Το προηγούμενο σχετικό ρεκόρ ήταν 367 αθλητές, από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, το 2004.

«Αλλά στην Αθήνα είχαμε την πρόκριση οκτώ ομάδων, ενώ εδώ έχουμε μόνο πέντε ομάδες, κάτι που σημαίνει ότι πολύ περισσότεροι μεμονωμένοι αθλητές έχουν προκριθεί», δήλωσε ο Ντι Τομάζο.

Πόσα παίρνουν για κάθε μετάλλιο

Οι οικονομικές ανταμοιβές για τους Ιταλούς μεταλλιούχους είναι επίσης πολύ πιο προσοδοφόρες από ό,τι σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, με εκείνους που κατακτούν το χρυσό να κερδίζουν 180.000 ευρώ, ενώ το ασημένιο «αντιστοιχεί» σε 90.000 ευρώ και το χάλκινο σε 60.000 ευρώ.

Οι Γερμανοί δίνουν 20.000 ευρώ για χρυσό, 15.000 ευρώ για ασημένιο και 10.000 ευρώ για την τρίτη θέση, ενώ οι Γάλλοι 65.000 ευρώ για το χρυσό, 25.000 για το αργυρό και 15.000 για το χάλκινο μετάλλιο.