ΟΦΗ-Λαμία 4-1: «Φρένο» στο σερί των Φθιωτών με ανατροπή [βίντεο] - iefimerida.gr

ΟΦΗ-Λαμία 4-1: «Φρένο» στο σερί των Φθιωτών με ανατροπή [βίντεο]

ΟΦΗ-Λαμία, πλέι άουτ Super League
ΟΦΗ-Λαμία, πλέι άουτ Super League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Μπορεί η Λαμία να ταξίδεψε στην Κρήτη με ανεβασμένη ψυχολογία, ωστόσο, ο ΟΦΗ την... προσγείωσε απότομα, επικρατώντας 4-1 με ανατροπή, για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

Οι Φθιωτοί, μετά τα τρίποντα κόντρα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικό, προηγήθηκαν στην Κρήτη χάρη σε γκολ του Μαρτίνες, ωστόσο οι Κρητικοί ανέβασαν στροφές και πέτυχαν τέσσερα τέρματα.

Αρχικά, ο Ντίκο ισοφάρισε σε 1-1 στο 42', ενώ ο Μεγιάδο τρία λεπτά αργότερα έδωσε κεφάλι στο σκορ στους Κρητικούς. Ο Τοράλ με δύο προσωπικά τέρματα μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (78', 82') έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΟΦΗ.

Η εικόνα του αγώνα

Ο ΟΦΗ έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του, όταν στο 2ο λεπτό ο Μπάκιτς έκανε τη σέντρα στον Ντίκο, αλλά ο Ιβοριανός φορ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη.

Οι Κρητικοί συνέχιζαν να πιέζουν, αλλά η Λαμία ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν στο 21ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα των γηπεδούχων δεν κατάφερε να διώξει και ο Μαρτίνεθ μόνος του στην περιοχή πλάσαρε για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή μέσα σε ένα τρίλεπτο! Η αρχή έγινε στο 42΄, όταν ο Ντίκο με εκπληκτικό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γκαραβέλη για το 1-1.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 45΄, ο Μεγιάδο έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Τζανδάρη και κατέληξε στα δίχτυα της Λαμίας για το 2-1.

Η Λαμία προσπάθησε για την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το τέρμα ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων. Ήταν το 78ο λεπτό, όταν ο Λάρσον πάσαρε στον Τοράλ μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1.

Τρία λεπτά αργότερα (81΄) σκόραρε και πάλι ο Τοράλ, αυτή τη φορά από πάσα του Μοσκέρα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Η Λαμία είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Τόσιτς.