O Τζόκοβιτς στα ημιτελικά του Roland Garros, περιμένει Τσιτσιπά ή Αλκαράθ - iefimerida.gr

O Τζόκοβιτς στα ημιτελικά του Roland Garros, περιμένει Τσιτσιπά ή Αλκαράθ

Ο Τζόκοβιτς πανηγυρίζει νίκη του στο Roland Garros
Δύο νίκες μακριά από τον 23ο τίτλο του σε grand slam είναι πλέον ο Νόβακ Τζόκοβιτς / Φωτογραφία: AP

Για 12η φορά στην καριέρα του, ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα παίξει σε ημιτελικό του Roland Garros.

Κέρδισε τον Κάρεν Χατσάνοφ με 3-1 σετ (4-6, 7-6(0), 6-2, 6-2) και αργά το βράδυ θα μάθει αν αντίπαλός του στα ημιτελικά θα είναι ο Στέφανος Τσιτσιπάς ή ο Κάρλος Αλκαράθ.

Ο Νόλε με αυτή τη νίκη έφτασε τις 90 στο Παρίσι και μόνο ο Ναδάλ μετρά περισσότερες. Παρά την άνετη επικράτησή του στα τελευταία δύο σετ, χρειάστηκε συνολικά 3 ώρες και 38 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του εξαιρετικού Ρώσου που ουσιαστικά έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να προκριθεί όταν έχασε το tie break του δεύτερου σετ κι ενώ είχε ήδη κερδίσει το πρώτο.

Ο Τζόκοβιτς παρά τα πολλά αβίαστα λάθη (42), είχε 57 winners και 11 άσους στο ματς και πλέον απέχει δύο νίκες από το να γράψει ιστορία καθώς αν κατακτήσει τον τίτλο, θα γίνει ο πολυνίκης στην ιστορία των 4 grand slam, φτάνοντας τα 23 (έχει 22 μαζί με τον Ναδάλ).

Παράλληλα, θα παίξει τον 45ο του ημιτελικό σε grand slam και υπολείπεται μόλις ενός του Ρότζερ Φέντερερ, που είχε παίξει 46 και είναι πρώτος στην σχετική λίστα.