Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους «8» του Αστάνα Όπεν -Επικράτησε του Νάρντι με 2-0 σετ - iefimerida.gr

Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: ASSOCIATED PRESS

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη με 7-6 (2), 7-6(3) κόντρα στον Λούκα Νάρντι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Αστάνα Οπεν.

Οι δύο παίκτες έδωσαν... ρεσιτάλ από θέση σερβίς και είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ελληνας τενίστας πήρε τη νίκη, χωρίς να φτάσει ούτε μία φορά σε break point.

Στο πρώτο σετ, αφού αμφότεροι κράτησαν άνετα τα σερβίς τους, ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε στο τάι-μπρέικ, όπου πήρε έξι συνεχόμενους πόντους και επικράτησε με 7-2.

Στο δεύτερο σετ ο Νάρντι είχε διπλή ευκαιρία στο 5-5 να κάνει το break, αλλά ο Ελληνας πρωταθλητής το απέτρεψε και ήταν ξανά επιβλητικός στο τάι-μπρέικ, το οποίο κέρδισε με 7-3.

Το ζευγάρι που θα «βγάλει» τον αντίπαλο του Στέφανου Τσιτσιπά

Στη συνέχεια του τουρνουά, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης μεταξύ του «γηπεδούχου» Αλεξάντερ Μπούμπλικ από το Καζακστάν (Νο 43 στον κόσμο) και του Πολωνού Χέρμπερτ Χούρκαζ (Νο 10).

Τσιτσιπάς: «Εντυπωσιάστηκα από το επίπεδο του Νάρντι»

«Είναι ένας παίκτης που μπορεί να παίξει πολύ καλά στο μέλλον», είπε ο Τσιτσιπάς μετά τον αγώνα. «Εντυπωσιάστηκα από το επίπεδό του, μπόρεσε να το διατηρήσει σε όλο τον αγώνα. Δεν υπήρχαν κενά. Πιστεύω ότι σήμερα μπόρεσε να διατηρήσει αυτό το επίπεδο από την αρχή μέχρι το τέλος, και αυτό ήταν εξαιρετικά εντυπωσιακό. Προσπαθούσα να κάνω το καλύτερο δυνατό, προσπαθούσα να το αλλάξω όσο περισσότερο μπορούσα, αλλά δεν ήταν τόσο εύκολο όσο το είχα σχεδιάσει στο μυαλό μου. Το έκανε δύσκολο σήμερα», πρόσθεσε.