Ο Τσιτσιπάς έκλεισε θέση στους «16» της Βιέννης, κέρδισε 2-0 σετ τον Τιμ - iefimerida.gr

Ο Τσιτσιπάς έκλεισε θέση στους «16» της Βιέννης, κέρδισε 2-0 σετ τον Τιμ

O Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Με 2-0 σετ απέναντι στον Ντομινίκ Τιμ (7-6, 6-4), ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την πρόκριση στους «16» στο 500αρι τουρνουά της Βιέννης.

Ο Ελληνας τενίστας πήρε μία πολύ δύσκολη πρόκριση, σε ένα ματς που σέρβιρε με 10 άσους και 81% κερδισμένο πρώτο σερβίς, αλλά παρ’ όλα αυτά βρήκε αντίσταση από τον σπουδαίο Αυστριακό.

Με το… αγαπημένο του 7-6 κέρδισε το πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς, καθώς κράτησε το σερβίς του, ενώ δεν βρήκε λύσεις στο σερβίς του Τιμ για να κάνει ένα break. Στο tie break βρήκε σετ πόιντ από λάθος του Τιμ στο 5-5 και στο δικό του σερβίς έκλεισε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο, ο Τσιτσιπάς έκανε το πρώτο break στο ματς, στο 1-1 κι αφού ακριβώς πριν, κατάφερε να κερδίσει ένα «μαραθώνιο» game που κράτησε 11 λεπτά και είχε 8 ισοπαλίες.

Στο υπέρ του 5-4 σέρβιρε για το ματς και έκλεισε το εισιτήριο για την φάση των «16». Εκεί, αντίπαλός του θα είναι ο Τσέχος Τόμας Μάτσαχ την Πέμπτη.