Μπαράζ Super League: Ο ΟΦΗ κέρδισε 3-2 τον Πλατανιά στο 95' και παρέμεινε στην κατηγορία - iefimerida.gr

Πανηγυρισμοί στον ΟΦΗ
Ο ΟΦΗ παρέμεινε στη Super League/ Φωτογραφία: EUROKINISSI/ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ

Επειτα από ένα ματς- θρίλερ, ο ΟΦΗ νίκησε τον Πλατανιά με 3-2 στον δεύτερο αγώνα μπαράζ και πανηγύρισε την παραμονή του στη Super League.

Η σωτηρία για τον ΟΦΗ ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, με εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, ενώ οι Χανιώτες είχαν «παγώσει» τέσσερα λεπτά νωρίτερα το «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», με γκολ του Παπανικολάου (0-0 ο πρώτος αγώνας).

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 11’, με εκτέλεση πέναλτι του Νέιρα, καθώς ο διαιτητής Κομίνης είδε ανατροπή του Σάσι από τον Ποζατζίδη. Ο Πλατανιάς ισοφάρισε στο 42’ με τον Τσαμούρη, αλλά ο Γιακουμάκης στο 69’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον ΟΦΗ. Ομως, πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή έβγαλε την φανέλα του στον πανηγυρισμό. Ο Πλατανιάς στις καθυστερήσεις κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Παπανικολάου, αλλά στο 95’ ο Ναμπί χάρισε στον ΟΦΗ την παραμονή στη Super League.