Ο Μέσι οδηγεί την Ιντερ Μαϊάμι στην κορυφή - iefimerida.gr

Ο Μέσι οδηγεί την Ιντερ Μαϊάμι στην κορυφή

Ο Λιονέλ Μέσι
Ο Λιονέλ Μέσι / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Ο Λιονέλ Μέσι «έλαμψε» και πάλι με τη φανέλα της Ιντερ Μαϊάμι, καθώς οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με 3-1 επί της Νάσβιλ, στην οποία είναι συνιδιοκτήτες οι αδελφοί Αντετοκούνμπο.

Ο «pulga» φέρει απόλυτα δικαιολογημένα τον τίτλο του «αναμορφωτή» της Ιντερ Μαϊάμι, καθώς όταν εντάχθηκε στην ομάδα του Ντέϊβιντ Μπέκαμ, βρισκόταν στις τελευταίες θέσεις, ενώ σήμερα είναι κάτοχος του Λιγκ Καπ (10 γκολ κι επτά ασίστ από τον Μέσι), ενώ υπάρχει διάχυτη αισιοδοξία, ακόμη και για την διεκδίκηση του τίτλου.

Πλαισιωμένος από τους Λουίς Σουάρες, Σέρχιο Μπουσκέτς και Ζόρντι Άλμπα, ο οκτάκις κάτοχος της «Χρυσής Μπάλας» είναι ο πραγματικός ηγέτης αυτής της ομάδας. Μάλιστα τα ξημέρώματα (σ.σ. ώρα Ελλάδας), ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής, σκόραρε δις (11`, 81` πέναλτι), ενώ στο 39ο λεπτό έδωσε την ασίστ στον Μπουσκέτς για το 2-0, ολοκληρώνοντας την ανατροπή, καθώς οι φιλοξενούμνοι προηγήθηκαν στο 2ο λεπτό με αυτογκόλ του Νέγκρι.

Ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής μετρά φέτος επτά γκολ και τρεις ασίστ σε έξι συμμετοχές στο πρωτάθλημα, ενώ σε όλες τις διοργανώσεις έχει σκοράρει εννέα φορές κι έχει «μοιράσει» πέντε ασίστ σε 9 αγώνες. Και η Ιντερ Μαϊάμι είναι επικεφαλής στην κατάταξη της Ανατολικής Περιφέρειας με 18 βαθμούς σε 10 ματς.