Νέα επιτυχία Κουγιουμτσίδη στην πάλη: Προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23 - iefimerida.gr

Σημαντική επιτυχία για την ελληνική πάλη από τον Γιώργο Κουγιουμτσίδη
Γιώργος Κουγιουμτσίδης / Φωτογραφία αρχείου: ΕΛΟΠ

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης για άλλη μία χρονιά είναι ένα βήμα μακριά από τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στη πάλη.

Ο νεαρός πρωταθλητής με δύο νίκες σήμερα στα 79 κιλά, προκρίθηκε στον τελικό της κατηγορίας του όπου αύριο θα πάει να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στην ίδια διοργάνωση.

Ο Κουγιουμτσίδης πέρασε τον πρώτο γύρο άνευ αγώνα και στον δεύτερο, που ήταν ο προημιτελικός, αντιμετώπισε τον Αρμένιο Γκριγκοριάν, τον οποίο και κέρδισε με τεχνική υπεροχή (14-4).

Στον ημιτελικό απέναντι στον Αζέρο Σαμπούχι Αμιρασλάνοφ δυσκολεύτηκε περισσότερο, ωστόσο κατάφερε να κερδίσει με 5-2 και να προκριθεί στον αυριανό τελικό.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Γεωργιανό Γκαμκρελίτζε, ο οποίος στον άλλο ημιτελικό επικράτησε του Μολδαβού Μιχαλσεάν με 5-1 στα σημεία.