Το πήρε πάνω του ο Αντετοκούνμπο- Εβαλε 32 πόντους και έδωσε τη νίκη στους Μπακς επί των Σέλτικς - iefimerida.gr

Ο Αντετοκούνμπο κοιτάζει την κατάληξη του σουτ του απέναντι στους Σέλτικς
Ο Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μπακς στη νίκη στο ντέρμπι με τους Σέλτικς / Φωτογραφία: AP

Σε ένα μεγάλο παιχνίδι, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ουσιαστικός και έδωσε τη νίκη στους Μιλγουόκι Μπακς επί των Μπόστον Σέλτικς.

Ο Greek Freak όταν χρειάστηκε να πάρει πάνω του την ομάδα το έκανε και την βοήθησε να κερδίσει την ομάδα της Βοστώνης με 128-123, σε ένα… τρελό παιχνίδι. Οι Μπακς στο πρώτο ημίχρονο έκαναν ότι ήθελαν. Είχαν 12/15 τρίποντα και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 76-58. Στην επανάληψη οι Σέλτικς όμως συνήλθαν και μείωσαν στους 8 πόντους.

Τα «Ελάφια», πάλι με τα τρίποντα έφτασαν την διαφορά στους 20 (104-84), αλλά η ομάδα της Βοστώνης, με έναν… σεληνιασμένο Κέμπα Γουόκερ (είχε 40 πόντους), μείωσε στους 4 πόντους, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Τελικά το Μιλγουόκι κατάφερε να κρατήσει την νίκη, με τον Αντετοκούνμπο να ολοκληρώνει το ματς με 32 πόντους και 17 ριμπάουντ!

Σε 35 σχεδόν λεπτά συμμετοχής, είχε 11/22 σουτ και 10/20 βολές, ενώ εκτός από τα 17 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ και έκανε δύο τάπες, σε άλλη μία εκπληκτική του βραδιά. Είχε βοήθεια στο σκοράρισμα όπως συνήθως από τους Μίντλετον (23π.) και Λόπεζ (16π.), ενώ τεράστια ήταν η συμβολή του Ντι Βιτσέντζο που έβαλε κρίσιμα καλάθια (19π.), αλλά και του Τζορτζ Χιλ (13π.).