Super League: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0 [ΤΕΛΙΚΟ] - iefimerida.gr

Super League: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0 [ΤΕΛΙΚΟ]

Ο Γιάννης Μασούρας με τον Ινσούα
Ο Γιάννης Μασούρας με τον Ινσούα -Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Τα ξίφη τους διασταυρώνουν αυτήν την ώρα (19:30) Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Η αναμέτρηση διεξάγεται δίχως κόσμο, λόγω τιμωρίας των ερυθρόλευκων ωστόσο οπαδοί των Πειραιωτών βρέθηκαν από νωρίς έξω περιβάλλοντα χώρο προκειμένου να περιμένουν τις αποστολές των δύο ομάδων. Την ώρα που έφτανε το πούλμαν του Παναθηναϊκού υπήρξε ένταση μεταξύ των ΜΑΤ και μερίδας οπαδών με αποτέλεσμα να υπάρξει ρίψη χημικών και δακρυγόνων.

Live: Ολυμπιακός -Παναθηναϊκός

95' Τέλος στην αναμέτρηση

Ο Ολυμπιακός πήρε το «τρίποντο» στο «Γ. Καραϊσκάκης» και σε συνδυασμό με την χθεσινή ήττα του ΠΑΟΚ από τον Αρη έπιασε ξανά κορυφή.

94' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Κλείνει της αλλαγές του και ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Κούτρης στη θέση του Ματιέ Βαλμπουενά.

83' Κλείνει τις αλλαγές του ο Δώνης

Ο Καμπετσής στη θέση του Δώνη για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης

80' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Ομάρ επιχείρησε το σουτ μετά από κάθετη πάσα του Χριστοδουλόπουλου, η προσπάθεια του Νορβηγού σταματά και πάλι πάνω στον Διούδη.

78' Νέα αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Αλλαγή από την ομάδα του Γιώργου Δώνη. Τη θέση του Χατζηγιοβάνη ο Περέα.

74' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό

Ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός με σκόρερ τον Ελ Αραμπί. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μαροκινός φορ με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη, σκοράροντας το δέκατο φετινό του τέρμα στη Super League.

71' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Ο Ζαχίντ παραχωρεί τη θέση του στον Μπεκ

60' Ευκαιρία με το «καλημέρα» για τον Λάζαρο

Ο Χριστοδουλόπουλος στο 60' στη θέση του Ντάνιελ Ποντένσε και στιγμές αργότερα λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ για τους ερυθρόλευκους, ωστόσο το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

59' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Μπενζιά δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο του Διούδη.

51' Πέναλτι ζητά ο Μακέντα

Ο Μακέντα πέφτει στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Μπα. Ο Γκεστράνιους έλεγξε ο ίδιος το VAR ωστόσο διαπίστωσε πως δεν υπάρξει παράβαση.

46' Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Με αλλαγή ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο β' μέρος. Ολυμπιακό. Ο Μπενζιά στη θέση του Γιάννη Μασούρα.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου στο Καραϊσκάκης

Μετά από 2 λεπτά έξτρα χρόνου οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια. Η πρώτη εικόνα δείχνει πως ο Ολυμπιακός δεν πατά καλά στο γήπεδο, γεγονός που έχει εκμεταλλευτεί στο έπακρο η ομάδα του Γιώργου Δώνη.

43' Διπλή ευκαιρία για τους πράσινους

Ο Γιόχανσον μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, ωστόσο ο Σα κατάφερε να διώξει. Στιγμές αργότερα νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο η κεφαλιά του Μακέντα δεν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα των ερυθρολεύκων.

35' Δυσκολία στην κυκλοφορία για τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «διαβασμένος» στο ντέρμπι με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μην μπορούν να κυκλοφορήσουν καλά την μπάλα. Λοβέρα, Μπενζιά και Χριστοδουλόπουλο σήκωσε ο Πέδρο Μαρτίνς για ζέσταμα.

26' Αγγιξε το γκολ ο Παναθηναϊκός

Ο Δημήτρης Κουρμπέλης έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Δώνης έπιασε το πλάσε στην κίνηση αλλά η μπάλα σταμάτησε το δεξί δοκάρι του Ζοζέ Σα. Ενα λεπτό αργότερα, ο Γιόχανσον σκόραρε μέσα από την περιοχή, ωστόσο όπως διαπιστώθηκε ήταν οφσάιντ και το τέρμα σωστά δεν μέτρησε.

22' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Ποντένσε άλλαξε γήπεδο από αριστερά και με φοβερή μπαλιά βρήκε τον Μασούρα. Αυτός έκανε το κοντρόλ, σούταρε μέσα, ωστόσο την μπάλα έδιωξε με δυσκολία ο Διούδης.

5' Αδειο το «Καραϊσκάκης»

Στο άδειο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» οι δύο ομάδες θα μονομαχήσουν για το «τρίποντο»που θα δώσει ταυτόχρονα και ένα ψυχολογικό προβάδισμα στο νικητή. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Παναθηναικός δείχνει να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

1' Ολυμπιακός -Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Για το ντέρμπι ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα κάτω από τα δοκάρια, τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα και Τσιμίκα στην τετράδα της άμυνας και τους Ποντένσε, Μασούρα στα άκρα της επίθεσης. Μοναδικός προωθημένος είναι ο Ελ Αραμπί.

Απεναντίας, ο Γιώργος Δώνης θα αγωνιστεί με σύστημα 4-2-3-1. Ο Διούδης θα καθίσει στο τέρμα, με τους Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρα και Ινσούα τετράδα στην άμυνα. Κουρμπέλης και Δώνης θα παίξουν στον άξονα, με τους Μπουζούκη-Χατζηγιοβάνη στα άκρα και τον Ζαχίντ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μακέντα.