Νέο σόου Αντετοκούνμπο και 13η σερί νίκη για τους Μπακς - iefimerida.gr

Νέο σόου Αντετοκούνμπο και 13η σερί νίκη για τους Μπακς

Αντετοκούνμπο και Γκρίφιν σε λογομαχία
Νέος περίπατος των Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, αυτή τη φορά μέσα στο Ντιτρόιτ / Φωτογραφία: AP

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε πάλι κέφια και οι Μιλγουόκι Μπακς έφτασαν στην 13η σερί νίκη τους στο NBA.

Ο Greek Freak οδήγησε την ομάδα του σε έναν ακόμη περίπατο, επικρατώντας αυτή τη φορά των Ντιτρόιτ Πίστονς με σκορ 127-103. Είναι εντυπωσιακό πως στα προηγούμενα δύο ματς κέρδισα με 40 και πλέον πόντους διαφορά και τώρα πάλι με περισσότερους από 20.

Ο Αντετοκούνμπο μάλιστα, για ένα ακόμη παιχνίδι δεν χρειάστηκε να παίξει πολύ, καθώς χρησιμοποιήθηκε για 28 λεπτά και πήρε επιπλέον ανάσες. Σε αυτό το διάστημα ωστόσο, πρόλαβε να βάλει 35 πόντους, έχοντας 12/21 σουτ, με 4 τρίποντα (σε 8 προσπάθειες) και πολύ βελτιωμένα ποσοστά στις βολές (7/9). Ακόμη είχε και δύο μπλοκ, ενώ για πρώτη φορά φέτος, δεν έδωσε κάποια ασίστ σε παιχνίδι. Στην διάρκεια του αγώνα είχε και μία αψιμαχία με τον Μπλέικ Γκρίφιν, καθώς ο αντίπαλός του, άθελά του, του έριξε μία αγκωνιά στο σαγόνι, αλλά απλά αντάλλαξαν κάποιες κουβέντες, χωρίς να το συνεχίσουν.

Και σε αυτό το ματς ήταν ο πρώτος σκόρερ και των δύο ομάδων, με τους ηττημένους Πίστονς να έχουν τον Ντράμοντ με 23 πόντους για πρώτο σκόρερ. Μόνο στην πρώτη περίοδο πάλεψαν το ματς όπου είχαν προβάδισμα 24-22, αλλά μετά ανέλαβε δράση ο Γιάννης (ο οποίος είναι και υποψήφιος για κορυφαίος αθλητής της χρονιάς στα βραβεία του ΠΣΑΤ) και το ημίχρονο έκλεισε με διψήφιο αριθμό διαφοράς, για να τελειώσουν το παιχνίδι οι Μπακς ουσιαστικά από την τρίτη περίοδο.