NBA: Ήττα για τους Κίνγκς από τους Σανς σε ένα ματς «θρίλερ» -Θετικός ο Βεζένκοφ [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Σάσα Βεζένκοφ με τη φανέλα του Σακραμέντο
Ο Σάσα Βεζένκοφ με τη φανέλα του Σακραμέντο / Φωτογραφία: ASSOCIATED PRESS

Ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε δύο ελεύθερες βολές με 1,8 δευτερόλεπτα να απομένουν και οι Φοίνιξ Σανς πραγματοποίησαν τεράστια ανατροπή απέναντι στους Σακραμέντο Κινγκς τους οποίους κέρδισαν με 119-117.

Ο Γκρέισον Άλεν είχε 29 πόντους και 9 τρίποντα (ισοφάρισε ρεκόρ ομάδας) για τους Σανς, που έχαναν με 113-96 περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη, πριν ολοκληρώσουν το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 23-4.

Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 27 πόντους για τους «ήλιους», ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 16 πόντους και 11 ασίστ ενώ 10 πόντους και 15 ριμπάουντ είχε ο Γιουσούφ Νούρκιτς.

Για τους «Βασιλιάδες», που προηγήθηκαν ακόμη και με 22 πόντους (109-87), πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντι'Αρον Φοξ με 33 πόντους ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις σημείωσε το 11ο triple-double της σεζόν με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Θετικός ο Βεζένκοφ με 14 πόντους

Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Σάσα Βεζένκοφ, που ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 14 πόντους (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα) ενώ είχε ακόμη 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 18 λεπτά συμμετοχής.