NBA: Οι Λέικερς άντεξαν στην πίεση των Νάγκετς -Μία νίκη μακριά από τους τελικούς

Μια ανάσα από τους τελικούς του NBA είναι οι Λος Αντζελες Λέικερς / Φωτογραφία: AP

Οι Λος Αντζελες Λέικερς κατάφεραν να κάνουν το 3-1 στην σειρά των τελικών της δυτικής περιφέρειας του NBA απέναντι στους Ντένβερ Νάγκετς.

Η παρέα του Λεμπρόν Τζέιμς, παρά την πίεση των αντιπάλων τους, άντεξαν και με εύστοχες βολές στο τέλος, πήραν τη νίκη με σκορ 114-108. Το Ντένβερ βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά πόντων, αλλά τα καλάθια του Μάρεϊ τους έβαλαν ξανά στο παιχνίδι. Νωρίς ωστόσο στην 4η περίοδο, ο Νίκολα Γιόκιτς χρεώθηκε με πέντε φάουλ και πήγε στον πάγκο για αρκετά λεπτά, σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Οι Λέικερς πλέον βρίσκονται μία νίκη μακριά από τους τελικούς του NBA, με το Ντένβερ ωστόσο να έχει καταφέρει στους δύο προηγούμενους γύρους των πλέι οφ, να επιστρέψει από το εις βάρος του 3-1 και να έχει πάρει την πρόκριση. Αν το πετύχει και με τους Λέικερς, θα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που θα το πετύχει αυτό μία ομάδα.

Πρώτος σκόρερ για τους Λέικερς ήταν ο Αντονι Ντέιβις με 34 πόντους, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 26, με 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Για τους Νάγκετς, ο Μάρεϊ είχε 32 πόντους και 8 ασίστ, ενώ στους 16 έμεινε ο Γιόκιτς που δεν ήταν στην καλύτερή του βραδιά.