NBA: Σπουδαία εμφάνιση των Ουόριορς, ισοφάρισαν σε 1-1 μέσα στο Τορόντο - iefimerida.gr

NBA: Σπουδαία εμφάνιση των Ουόριορς, ισοφάρισαν σε 1-1 μέσα στο Τορόντο

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς
Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: NBA

Σπουδαίοι οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στο δεύτερο παιχνίδι των τελικών του NBA στο Τορόντο, έχασαν με τραυματισμό τους Τόμπσον και Λούνι, αλλά πήραν τη νίκη με 109-104 επί των Ράπτορς και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά.

Η νίκη ωστόσο αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία όταν μάθει κάποιος ότι εκτός ότι παρατάχθηκαν, ξανά, χωρίς τον Ντουράντ, έχασαν κατά την διάρκεια του αγώνα με τραυματισμό τον Κέβον Λούνι (στο πρώτο ημίχρονο) και τον Κλέι Τόμπσον (στην τέταρτη περίοδο). Ο Τόμπσον με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Στεφ Κάρι να προσθέτει 23 πόντους (αλλά να μένει άποντος στην 4η περίοδο!), τον Ντρέιμοντ Γκριν 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ και τον ΝτεΜάρκους Κάζινς 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 34 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Φρεντ ΒανΒλίτ 17 πόντους και ο Κάιλ Λάουρι 13 πόντους, ενώ ο - ήρωας του πρώτου ματς - Πασκάλ Σιάκαμ έμεινε στους 12 πόντους με 5/18 σουτ.

Τορόντο Ράπτορς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 104-109

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 12 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λέοναρντ 34 (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Γκασόλ 6 (6 ριμπάουντ), Λάουρι 13 (3), Ντ. Γκριν 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάουελ 7 (1), Ιμπάκα 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 17 (2)

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ντρ. Γκριν 17 (10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ιγκουοντάλα 8 ( 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάζινς 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάρι 23 (3 τρίποντα, 4 ασίστ), Τόμπσον 25 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γερέμπκο 2, ΜακΚίνι 2, Λούνι, Λίβινγκστον 6, Κουκ 9 (3)