NBA: Νίκη των Μπακς με 43άρη Αντετοκούνμπο -Επικράτησαν 125-115 των Ντιτρόιτ Πίστονς - iefimerida.gr

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κοιτάζει ψηλά
Σπουδαία εμφάνιση από τον Αντετοκούνμπο κόντρα στους Πίστονς / Φωτογραφία: AP

Με έναν… αφηνιασμένο Γιάννη Αντετοκούνμπο στο πρώτο ημίχρονο, οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν με 125-115 των Ντιτρόιτ Πίστονς.

Είναι η 4η νίκη για τα «ελάφια» σε 7 ματς στην φετινή σεζόν του NBA, με τον Αντετοκούνμπο στο πρώτο ημίχρονο να κάνει εκπληκτικά πράγματα, σημειώνοντας 30 πόντους.

Τελικά τελείωσε το παιχνίδι με 43 πόντους, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά. Συνολικά είχε 17/24 σουτ (2 τρίποντα) και 7/9 βολές, ενώ μάζεψε επίσης 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και είχε μία τάπα καθώς και τρία λάθη στην αναμέτρηση.

Ηταν με διαφορά ο κορυφαίος του αγώνα, με τον Κρις Μίντλετον να σημειώνει 19 πόντους. Το Ντιτρόιτ πάλεψε το παιχνίδι ωστόσο, με τους Γκραντ και Ρόουζ να έχουν 24 πόντους έκαστος.

Χρόνο συμμετοχής είχε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ο οποίος σε 5 λεπτά σημείωσε 2 πόντους.

Από τα άλλα παιχνίδια της βραδιάς ξεχώρισε η νίκη της Βοστώνης επί του Τορόντο με 126-114, με τον Τέιτουμ να σημειώνει 40 πόντους, αλλά και η επικράτηση του Ντάλας επί του Χιούστον με 113-100, με τον Ντόνσιτς να σημειώνει triple double (33 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 11 ασίστ).