NBA: Οι Μπουλς πήραν το πλεονέκτημα έδρας από τους Μπακς -Έγραψε ιστορία ο Γιάννης Αντετοκούνμπο [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο ΝτεΡόζαν των Σικάγο Μπουλς ήταν «καυτός» στο ματς με τους Μπακς
Ο ΝτεΡόζαν των Σικάγο Μπουλς ήταν «καυτός» στο ματς με τους Μπακς / Φωτογραφία: AP

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το triple-double, αλλά οι Μπουλς έφυγαν με τη νίκη (110-114) από το Μιλγουόκι και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των αγώνων για τα πλέι οφ του NBA.

Οι «ταύροι» είχαν σε σπουδαία βραδιά τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 41 πόντους, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε ιστορία, καθώς πλέον είναι ο πρώτος σκόρερ των Μπακς στα playoffs, αγγίζοντας το triple-double με 33 πόντους, 18 ριμπάουντ και 9 ασίστ στα 40 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Για τους Μπακς, 25 πόντους είχε ο Λόπεζ, το χειρότερο όμως είναι ο τραυματισμός του Κρις Μίντλετον, που σημείωσε 18 πόντους πριν αποχωρήσει με πρόβλημα στο αριστερό γόνατο.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο Σικάγο, με το Game 3 των δύο ομάδων το Μ. Σάββατο (03:30).

Νέα νίκη των Σέλτικς επί των Νετς

Παράλληλα, παίζοντας εξαιρετική άμυνα απέναντι σε Καϊρί Ίρβινγκ και Κέβιν Ντουράντ, οι Σέλτικς επικράτησαν των Νετς με 114-107 στη Βοστώνη και έκαναν το 2-0 στη σειρά της Ανατολής.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 22 πόντους ενώ 19 πόντους σημείωσε ο Τζέισον Τέιτουμ. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι από τους οκτώ παίκτες που αγωνίστηκαν οι 7 είχαν διψήφιο αριθμό πόντων επιβεβαιώνοντας τον επιθετικό πλουραλισμό των γηπεδούχων.

Για τους Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 27 πόντους αλλά με 4/17 σουτ (18/20 βολές) ενώ 10 πόντους με 4/13 σουτ είχε ο Καϊρί Ίρβινγκ. Πολύ καλός ήταν ο Μπρους Μπράουν με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ.

«Διπλό» και... 3-0 οι Σίξερς κόντρα στους Ράπτορς

Τέλος, στο Τορόντο, ο Τζοέλ Εμπίιντ ήταν εκπληκτικός και με τρίποντο στα 0.7" έδωσε τη νίκη στη Φιλαδέλφεια επί των Ράπτορς με 104-101 στην παράταση, με τους Σίξερς να παίρνουν προβάδισμα με 3-0 στη σειρά.

Ο Εμπίιντ αγωνίστηκε 44 λεπτά και είχε 33 πόντους 9/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/9 βολές), 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ ενώ από 19 πόντους πρόσθεσαν οι Ταϊρίς Μάξεϊ και Τζέιμς Χάρντεν (10 ασίστ).

Για τους γηπεδούχους, ο Ο Τζι Ανουνόμπι είχε 26 πόντους με τον Γκάρι Τρεντ Τζ. να προσθέτει 24 πόντους.