NBA: Ο Γιάννης είναι εδώ -Ισοπέδωσαν τους Χοκς και ισοφάρισαν οι Μπακς, 25π. σε 29 λεπτά ο Αντετοκούνμπο - iefimerida.gr

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Σούπερ Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι Μπακς και ισοφάρισε σε 1-1 κόντρα στους Ατλάντα Χοκς στους τελικούς της Ανατολής στο NBA.

Με πληγωμένο θηρίο έμοιαζαν οι Μπακς μετά το break που… υπέστησαν στον πρώτο τελικό της Ανατολής. Παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ διέλυσαν με 125-91 τους Χοκς στο Μιλγουόκι και ισοφάρισαν σε 1-1.

Αφεντικό της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους χάρη με όπλα την άμυνα και το μακρινό σουτ. Η διαφορά έφτασε στο +32 στο ημίχρονο και το +40 στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ένα πληθωρικό παιχνίδι. Σε μόλις 29 λεπτά και χωρίς να χρησιμοποιηθεί καθόλου στην τέταρτη περίοδο είχε 25 πόντους με 3/4 βολές, 11/15 δίποντα και 0/3 τρίποντα, καθώς επίσης 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Εξαιρετικη εμφάνιση έκανε και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 22 πόντους και 9 ασίστ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε χρόνο στην τέταρτη περίοδο και είχε 2 πόντους (1/2 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 10 λεπτά. Πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό ο Τρέι Γιανγκ, έμεινε στους 15 πόντους με 5/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 2/3 βολές μετρώντας μόλις 3 ασίστ για 9 λάθη σε 28 λεπτά.

Η σειρά μεταφέρεται πλέον για δύο ματς στην Ατλάντα, με το Game 3 να διεξάγεται ξημερώματα της Δευτέρας στις 3:30.