NBA playoffs: Ισοφάρισαν οι Ουόριορς, προβάδισμα 3-1 για Σέλτικς, Νικς και Νάγκετς - iefimerida.gr

Ουόριορς
Φωτογραφία: ASSOCIATED PRESS

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, οι Ουόριορς κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Κινγκς στο Σαν Φρανσίσκο και να πάρουν τη νίκη με 126-125 ισοφαρίζοντας τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs του NBA σε 2-2.

Πρώτος σκόρερ για τους «πολεμιστές», ήταν ο Στεφ Κάρι με 32 πόντους (5/11 τρίποντα) ενώ 26 πόντους πρόσθεσε ο Κλέι Τόμπσον και 22 ο Τζόρνταν Πουλ. Σταθερή αξία ο Κεβόν Λούνι με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ στην επιστροφή του, καθώς ήταν τιμωρημένος στο Game 3, ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Οσον αφορά στους «βασιλιάδες», ο Ντι'Αρον Φοξ είχε 38 πόντους με 9 ριμπάουντ ενώ 23 πόντους (5/7 τρίποντα) σημείωσε ο Κίγκαν Μάρεϊ. Από εκεί και πέρα ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ 16 πόντους σημείωσε ο Μαλίκ Μονκ.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Νίκη των Τίμπεργουλβς απέναντι στους Νάγκετς

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στη Μινεσότα όπου οι Τίμπεργουλβς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Νάγκετς στην παράταση με 114-108 (κ.α. 96-96) και μείωσαν σε 3-1 τη σειρά. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 96-84 περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με το Ντένβερ να κάνει ένα απίστευτο σερί 12-0 και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Κορυφαίος των νικητών, ήταν ο Άντονι Έντουαρντς με 34 πόντους με τον Μάικ Κόνλεϊ να έχει 19 πόντους με 8 ασίστ και τον Καρλ-Αντονι Τάουνς να έχει 17 πόντους και 11 ριμπάουντ. Σε ότι αφορά στον Ρούντι Γκομπέρ είχε 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Για τους φιλοξενούμενους, ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε σπουδαίο ματς με 43 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ 19 πόντους σημείωσε ο Τζαμάλ Μάρεϊ και 15 ο Μάικλ Πόρτερ.

Με νίκη συνέχισαν και οι Σέλτικς

Στην Ατλάντα, το δίδυμο Τζέισον Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν είχαν από 31 πόντους και οι Σέλτικς πήραν μεγάλη νίκη απέναντι στους Χοκς με 129-121 «γράφοντας» το 3-1 στη σειρά.

Για τους «Κέλτες», που πήραν το προβάδισμα στο 2ο λεπτό του αγώνα και δεν το ξανά έχασαν, ο Μάρκους Σμαρτ είχε 19 πόντους και ο Ντέρικ Γουάιτ είχε 18 πόντους. Για τα «γεράκια» ο Τρέι Γιανγκ είχε 35 πόντους με 15 ασίστ, ο ΝτιΆντρε Χάντερ είχε 27 πόντους και ο Ντεζάντε Μάρεϊ είχε 23 πόντους.

Κέρδισαν οι Νικς

Τέλος, στο Madison Square Garden της Νέας Υόρκης οι Νικς, επικράτησαν των Καβαλίερς με 102-93, έκαναν το 3-1 στη σειρά και βρίσκονται ένα βήμα από την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής για πρώτη φορά μετά το 2013 και δεύτερη φορά τα τελευταία 22 χρόνια.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον, ήταν για ακόμη ένα ματς ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης των γηπεδούχων και ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους (5/9) τρίποντα. Τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Αρ Τζει Μπάρετ με 26 πόντους ενώ 19 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο Τζος Χαρτ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μίτσελ Ρόμπινσον που έκανε double-double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους «ιππότες», ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 23 πόντους και 10 ασίστ με τους Κάρις Λεβέρτ και Τζάρετ Άλεν να σημειώνουν από 14 πόντους. Στα ρηχά κινήθηκε ο Ντόνοβαν Μίτσελ που έμεινε στους 11 πόντους με 5/18 σουτ.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ