NBA: Έβδομη σερί νίκη για τους Μπακς με double double του Γιάννη Αντετοκούνμπο - iefimerida.gr

NBA: Έβδομη σερί νίκη για τους Μπακς με double double του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ασταμάτητος και κόντρα στους Πέισερς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Ασταμάτητος και κόντρα στους Πέισερς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο / Φωτογραφία: ΑΡ

Τις επτά διαδοχικές νίκες έφτασαν οι Μιλγουόκι Μπακς, που πέρασαν από την Ιντιανάπολις κερδίζοντας τους Πέισερς με 118-100.

Με αυτή τη νίκη τα «ελάφια» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 13-8 και έπιασαν το Σικάγο στην κορυφή της Central Division ενώ βρίσκονται στην 4η θέση της Ανατολής. Αντίθετα οι Πέισερς, που δεν πείθουν, έπεσαν στο 9-13.

Πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν και πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους (10/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/10 βολές), 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικός ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ 15 πόντους σημείωσε ο Μπόμπι Πόρτις. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε στο ματς ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης έπαιξε για ένα λεπτό.

Σε ό,τι αφορά στους γηπεδούχους ο Κάρις ΛεΒέρτ είχε 23 πόντους, ενώ 16 πόντους σημείωσε ο Μάλκολμ Μπρόγκντον. Κακό ματς έκαναν οι δύο ψηλοί των Πέισερς, Ντομάντας Σαμπόνις και Μάιλς Τέρνερ, που είχαν 4 και 2 πόντους αντίστοιχα με 2/12 σουτ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς τα ξημερώματα της Πέμπτης, με τους Σάρλοτ Χόρνετς στο Μιλγουόκι (1/12 στις 03:00).