Nations League: Πρωτιά για την Ιταλία μετά τη νίκη 0-2 επί της Ουγγαρίας -Υποβιβασμός για την Αγγλία - iefimerida.gr

Nations League: Πρωτιά για την Ιταλία μετά τη νίκη 0-2 επί της Ουγγαρίας -Υποβιβασμός για την Αγγλία

Τρομερό ματς για την τελευταία αγωνιστική του Nations League στο «Γουέμπλεϊ» ανάμεσα σε Αγγλία και Γερμανία
Τρομερό ματς για την τελευταία αγωνιστική του Nations League στο «Γουέμπλεϊ» ανάμεσα σε Αγγλία και Γερμανία / Φωτογραφία: AP Photo-Alastair Grant
NEWSROOM IEFIMERIDA.GR

Την πρώτη θέση στον 3ο Όμιλο της League A του Nations League κατέκτησε η Ιταλία, μετά το «διπλό» 0-2 στην Ουγγαρία.

Έτσι, η πρωταθλήτρια Ευρώπης ακολούθησε το μονοπάτι που άνοιξαν από την Κυριακή (26/9) η Ολλανδία και η Κροατία, ενώ πλέον μένει να γίνει γνωστή η τέταρτη ομάδα που θα εξασφαλίσει την πρωτιά στον 2ο Όμιλο της League A του Νations League, για να συμπληρωθεί το Final-4 της διοργάνωσης.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Πορτογαλία και Ισπανία θα λύσουν τις μεταξύ τους διαφορές στο γήπεδο της Μπράγκα το βράδυ της Τρίτης (27/9), με την ομάδα του Φερνάντο Σάντος να διατηρεί προβάδισμα 2 βαθμών σε σχέση με την έτερη ιβηρική χώρα.

Αντίθετα με την Ιταλία, η φιναλίστ του πρόσφατου Euro, Αγγλία, όχι μόνο υποβιβάστηκε από την Α' κατηγορία της διοργάνωσης (ήταν στον ίδιο όμιλο με τους «ατζούρι» και τους Ούγγρους), αλλά ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της χωρίς νίκη, έπειτα από το συναρπαστικό 3-3 με τη Γερμανία στο «Γουέμπλεϊ».

Nations League: Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε το γκρουπ η Αγγλία, υποβιβάστηκε η Ρουμανία στη League C

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία νίκησε για δεύτερη φορά στον 3ο όμιλο της League A την Ουγγαρία (2-1 το πρώτο ματς), αυτήν τη φορά στη Βουδαπέστη, με 2-0, και πήρε πανηγυρικά την πρώτη θέση του γκρουπ και το τρίτο «εισιτήριο» για την τελική φάση του τρίτου Nations League.

Οι Μαγυάροι, που μετά από πέντε ματς είχαν την πρωτοπορία στον όμιλο και προέρχονταν από τα σπουδαία «διπλά» επί της Αγγλίας (0-4) και Γερμανίας (0-1), στον «τελικό» κόντρα στους Ιταλούς απέτυχαν να πάρουν έστω και τον βαθμό, που θα τους ήταν αρκετός για να βρεθούν εκείνοι στο Final-4.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Πολύ κοντά σε μία εντυπωσιακή ανατροπή έφτασε η Αγγλία, αλλά τελικά η Γερμανία δεν της επέτρεψε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στον 3ο όμιλο της League A. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται μέχρι το 72' με 2-0, αλλά μέσα σε 11 λεπτά τα «τρία λιοντάρια» έφεραν προς στιγμή τα πάνω κάτω και προηγήθηκαν (3-2). Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, όμως, ο Χάβερτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το συγκρότημα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ σε έξι ματς απέσπασε τρεις ισοπαλίες και ηττήθηκε ισάριθμες φορές, υποβιβάστηκε στη League B, απογοητεύοντας τους οπαδούς του ενόψει και του Παγκοσμίου Κυπέλλου που ακολουθεί.

Η Ρουμανία έκανε το καθήκον της στον 3ο όμιλο της League B, νίκησε την Βοσνία/Ερζεγοβίνη (είχε εξασφαλίσει την πρωτιά και την άνοδο στην League A) με 4-1, αλλά το «διπλό» της Φινλανδίας στην Ποντγκόριτσα, 0-2 το Μαυροβούνιο, έφερε διπλή βαλκανική ισοβαθμία στους 7 πόντους.

Ωστόσο, η ομάδα του Εντουαρντ Ιορντανέσκου υστερούσε, καθώς είχε ηττηθεί δύο φορές από το Μαυροβούνιο, και μοιραία υποβιβάστηκε στη League C.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στον όμιλο που τα πάντα είχαν κριθεί από την 4η αγωνιστική (4ος της League C), η Γεωργία, η οποία είχε εξασφαλίσει την πρωτιά και την άνοδο στην αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία, ολοκλήρωσε την παρουσία της με πέντε νίκες και μόλις μία ισοπαλία μετά το 1-2 επί του Γιβραλτάρ (0-1-5).

Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Βουλγαρία πέρασε με «διπλό» από τα Σκόπια (0-1) και πήρε τη δεύτερη θέση του γκρουπ με 9 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη Βόρεια Μακεδονία.

Όσον αφορά την Εσθονία, «γιόρτασε» τον προβιβασμό της στη League C κάνοντας το 4x4 στο τουρνουά με το εμφατικό 0-4 στο Σαν Μαρίνο, σε έναν όμιλο που ήταν το απόλυτο φαβορί, έχοντας ως αντίπαλο και την επίσης αδύναμη Μάλτα. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε βαθμό στα τέσσερα ματς που έδωσαν.

Nations League: Το πανόραμα και οι βαθμολογίες της διοργάνωσης

League A

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

1ος όμιλος

  • Δανία - Γαλλία 2-0
  • Αυστρία - Κροατία 1-3

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Κροατία 13 (προκρίθηκε στο Final-4)
  2. Δανία 12
  3. Γαλλία 5
  4. Αυστρία 4 (υποβιβάστηκε στη League B)

2ος όμιλος

  • Πορτογαλία - Ισπανία 27/9, 21:45
  • Ελβετία - Τσεχία 27/9, 21:45

Η Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

  1. Πορτογαλία 10
  2. Ισπανία 8
  3. Ελβετία 6
  4. Τσεχία 4

3ος όμιλος

  • Ουγγαρία - Ιταλία 0-2
  • Αγγλία - Γερμανία 3-3

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Ιταλία 11 (προκρίθηκε στο Final-4)
  2. Ουγγαρία 10
  3. Γερμανία 7
  4. Αγγλία 3 (υποβιβάστηκε στη League B)

4ος όμιλος

  • Ουαλία - Πολωνία 0-1
  • Ολλανδία - Βέλγιο 1-0

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Ολλανδία 16 (προκρίθηκε στο Final-4)
  2. Βέλγιο 10
  3. Πολωνία 7
  4. Ουαλία 1 (υποβιβάστηκε στη League B)

League B

1ος όμιλος

  • Ιρλανδία - Αρμενία 27/9, 21:45
  • Ουκρανία - Σκωτία 27/9, 21:45

Η Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

  1. Σκωτία 12
  2. Ουκρανία 10
  3. Ιρλανδία 4
  4. Αρμενία 3

2ος όμιλος

  • Αλβανία - Ισλανδία 27/9, 21:45
  • Ρωσία* - Ισραήλ Ματαιώθηκε

* Η Ρωσία δεν μετείχε στον 2ο όμιλο της League B και κατετάγη τέταρτη.

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  • Ισραήλ 8 (προβιβάστηκε στη League A)
  • Ισλανδία 3 -σε 3 αγώνες
  • Αλβανία 1 -σε 3 αγώνες
  • Ρωσία 0 (υποβιβάστηκε στη League C)

3ος όμιλος

  • Ρουμανία - Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4-1
  • Μαυροβούνιο - Φινλανδία 0-2

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 11 (προβιβάστηκε στη League A)
  2. Φινλανδία 8
  3. Μαυροβούνιο 7
  4. Ρουμανία 7 (υποβιβάστηκε στη League C)

4ος όμιλος

  • Νορβηγία - Σερβία 27/9, 21:45
  • Σουηδία - Σλοβενία 27/9, 21:45

Η Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

  1. Νορβηγία 10
  2. Σερβία 10
  3. Σλοβενία 5
  4. Σουηδία 3

League C

1ος όμιλος

  • Νησιά Φερόε - Τουρκία 2-1
  • Λουξεμβούργο - Λιθουανία 1-0

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Τουρκία 13 (προβιβάστηκε στη League B)
  2. Λουξεμβούργο 11
  3. Νησιά Φερόε 8
  4. Λιθουανία 1 (υποβιβάστηκε στη League D)

2ος όμιλος

  • Κόσοβο - Κύπρος 27/9, 21:45
  • Ελλάδα - Βόρεια Ιρλανδία 27/9, 21:45

Η Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

  1. Ελλάδα 12 (προβιβάστηκε στη League B)
  2. Κόσοβο 6
  3. Βόρεια Ιρλανδία 5
  4. Κύπρος 5

3ος όμιλος

  • Αζερμπαϊτζάν - Καζακστάν 3-0
  • Σλοβακία - Λευκορωσία 1-1

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Καζακστάν 13 (προβιβάστηκε στη League B)
  2. Αζερμπαϊτζάν 10
  3. Σλοβακία 7
  4. Λευκορωσία 3 (υποβιβάστηκε στη League D)

4ος όμιλος

  • Γιβραλτάρ - Γεωργία 1-2
  • Βόρεια Μακεδονία - Βουλγαρία 0-1

Η Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

  1. Γεωργία 16 (προβιβάστηκε στη League B)
  2. Βουλγαρία 9
  3. Βόρεια Μακεδονία 7
  4. Γιβραλτάρ 1 (υποβιβάστηκε στη League D)

League D

1ος όμιλος

  • Μολδαβία - Λιχτενστάιν 2-0
  • Ανδόρα - Λετονία 1-1

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Λετονία 13 (προβιβάστηκε στη League C)
  2. Μολδαβία 13
  3. Ανδόρα 7
  4. Λιχτενστάιν 0

2ος όμιλος

  • Σαν Μαρίνο - Εσθονία 0-4

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  1. Εσθονία 12 (προβιβάστηκε στη League C)
  2. Μάλτα 6
  3. Σαν Μαρίνο 0
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΒΙΝΤΕΟ
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο 
ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ
Tο iefimerida.gr δημοσιεύει άμεσα κάθε σχόλιο. Ωστόσο δεν υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Σχόλια με ύβρεις διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Χρήστες που δεν τηρούν τους όρους χρήσης αποκλείονται.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ