Nations League: «Ατσάλινη» Ισπανία, 0-1 την Πορτογαλία και πρόκριση στο Final-4 -Στη League C η Σουηδία - iefimerida.gr

Nations League: «Ατσάλινη» Ισπανία, 0-1 την Πορτογαλία και πρόκριση στο Final-4 -Στη League C η Σουηδία

Μεγάλη νίκη της Ισπανίας στην Πορτογαλία και πρόκριση στο Final-4 του Nations League
Μεγάλη νίκη της Ισπανίας στην Πορτογαλία και πρόκριση στο Final-4 του Nations League / Φωτογραφία: AP Photo-Luis Vieira
NEWSROOM IEFIMERIDA.GR

«Πολύ σκληρή για να πεθάνει» αποδείχθηκε η Ισπανία, η οποία κατάφερε να νικήσει 0-1 στην Πορτογαλία και να προκριθεί στο Final-4 του Nations League.

Μέσα σε τρία 24ωρα, η «φούρια ρόχα» άφησε πίσω την εντός έδρας ήττα σοκ του περασμένου Σαββάτου (24/9) από την Ελβετία και με το γκολ του Μοράτα στο 88' επικράτησε της γειτονικής της χώρας στην Μπράγκα. Έτσι, κατέκτησε την πρώτη θέση του 2ου ομίλου της League A και ταυτόχρονα το τέταρτο και τελευταίο «εισιτήριο» για τους τελικούς του Nations League.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Την άνοδο στην πρώτη κατηγορία της διοργάνωσης πανηγύρισαν Σερβία και Σκωτία, ενώ υποβιβάστηκε στη League C η Σουηδία.

Η Ισπανία έχει σχεδόν πάντα τον τρόπο όταν η μπάλα «καίει»

Το ντέρμπι των δύο κορυφαίων ομάδων της Ιβηρικής Χερσονήσου κρίθηκε στο φινάλε, με την Ισπανία να μην επιτρέπει στην Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος να προκριθεί για δεύτερη φορά μετά την κατάκτηση του τροπαίου το 2019, στην τελική φάση του 3ου Nations League.

Από ασίστ του Γουίλιαμς, που είχε περάσει αλλαγή στο 73', ο Μοράτα στο 88΄ πέτυχε το «χρυσό» γκολ των Ισπανών, αφήνοντας τους Πορτογάλους στα... κρύα του λουτρού και στη δεύτερη θέση.

Με… κεκτημένη ταχύτητα από το τεράστιο «διπλό» επί της Ισπανίας, η Ελβετία πέτυχε τη δεύτερη σερί της νίκη στον 2ο Όμιλο της League A, με 2-1 επί της Τσεχίας στο Σεν Γκάλεν και «σφράγισε» την παραμονή της στην κορυφαία κατηγορία.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Αντίθετα, οι Τσέχοι, που έχασαν πέναλτι σε δεύτερο σερί ματς (με την Πορτογαλία ο Σικ και αυτήν τη φορά ο Σούτσεκ για να ισοφαρίσει) με τέσσερις ήττες σε έξι ματς υποβιβάστηκαν στη League B.

Το «βαρύ πυροβολικό» της Σερβίας κατάφερε να σκοράρει και στο «Ούλεβαλ» του Όσλο. Μετά το χατ-τρικ επί της Σουηδίας πριν από τρία 24ωρα στο Βελιγράδι, ο Μίτροβιτς σκόραρε το δεύτερο γκολ των «πλάβι» στο 0-2 επί της Νορβηγίας.

Η Σερβία είχε προηγηθεί με τον έτερο «κανονιέρη» της, τον Βλάχοβιτς, και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε την πρωτιά του γκρουπ και την άνοδο στη League A, αφήνοντας την παρέα του Έρλινγκ Χάαλαντ στη δεύτερη θέση.

Στο άλλο ματς του γκρουπ, Σουηδία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στη Σλοβενία, αποτέλεσμα που «έριξε» κατηγορία τους Σκανδιναβούς.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Και η Σκωτία θα αγωνίζεται στην League A του επόμενου Nations League, μετά το 0-0 με την Ουκρανία, την οποία είχε νικήσει την περασμένη εβδομάδα με 3-0 στο εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας του 1ου Ομίλου της League B.

Στον «τελικό» παραμονής του ίδιου γκρουπ, η Ιρλανδία εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και με το 3-2 επί της Αρμενίας παρέμεινε στην κατηγορία, με τους Αρμένιους να υποβιβάζονται στην αμέσως κατώτερη.

Τέλος, στο γκρουπ της Ελλάδας που επικράτησε με 3-1 της Βόρειας Ιρλανδίας, η Κύπρος μπορεί να γνώρισε βαριά ήττα στην Πρίστινα από το Κόσοβο (5-1), αλλά το αποτέλεσμα της ομάδας του Γκουστάβο Πογέτ ήταν αρκετό για να τη διατηρήσει στη League C. Αντίθετα, οι Βορειοιρλανδοί θα παίξουν στα μπαράζ παραμονής στην κατηγορία.

Nations League: Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων

League A

1ος όμιλος

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Δανία - Γαλλία 2-0
  • Αυστρία - Κροατία 1-3

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Κροατία 13 (προκρίθηκε στο Final-4)
  2. Δανία 12
  3. Γαλλία 5
  4. Αυστρία 4 (υποβιβάστηκε στη League B)

2ος όμιλος

  • Πορτογαλία - Ισπανία 0-1
  • Ελβετία - Τσεχία 2-1

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Ισπανία 11 (προκρίθηκε στο Final-4)
  2. Πορτογαλία 10
  3. Ελβετία 9
  4. Τσεχία 4 (υποβιβάστηκε στη League B)

3ος όμιλος

  • Ουγγαρία - Ιταλία 0-2
  • Αγγλία - Γερμανία 3-3

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Ιταλία 11 (προκρίθηκε στο Final-4)
  2. Ουγγαρία 10
  3. Γερμανία 7
  4. Αγγλία 3 (υποβιβάστηκε στη League B)

4ος όμιλος

  • Ουαλία - Πολωνία 0-1
  • Ολλανδία - Βέλγιο 1-0

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Ολλανδία 16 (προκρίθηκε στο Final-4)
  2. Βέλγιο 10
  3. Πολωνία 7
  4. Ουαλία 1 (υποβιβάστηκε στη League B)

League B

1ος όμιλος

  • Ιρλανδία - Αρμενία 3-2
  • Ουκρανία - Σκωτία 0-0

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Σκωτία 13 (προβιβάστηκε στη League A)
  2. Ουκρανία 11
  3. Ιρλανδία 7
  4. Αρμενία 3 (υποβιβάστηκε στη League C)

2ος όμιλος

  • Αλβανία - Ισλανδία 1-1
  • Ρωσία* - Ισραήλ Ματαιώθηκε

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  1. Ισραήλ 8 (προβιβάστηκε στη League A)
  2. Ισλανδία 4
  3. Αλβανία 2
  4. Ρωσία* 0 (υποβιβάστηκε στη League C)

* Η Ρωσία δεν μετείχε στον 2ο όμιλο της League B και κατετάγη τέταρτη.

3ος όμιλος

  • Ρουμανία - Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4-1
  • Μαυροβούνιο - Φινλανδία 0-2

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 11 (προβιβάστηκε στη League A)
  2. Φινλανδία 8
  3. Μαυροβούνιο 7
  4. Ρουμανία 7 (υποβιβάστηκε στη League C)

4ος όμιλος

  • Νορβηγία - Σερβία 0-2
  • Σουηδία - Σλοβενία 1-1

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Σερβία 13 (προβιβάστηκε στη League A)
  2. Νορβηγία 10
  3. Σλοβενία 6
  4. Σουηδία 4 (υποβιβάστηκε στη League C)

League C

1ος όμιλος

  • Νησιά Φερόε - Τουρκία 2-1
  • Λουξεμβούργο - Λιθουανία 1-0

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Τουρκία 13 (προβιβάστηκε στη League B)
  2. Λουξεμβούργο 11
  3. Νησιά Φερόε 8
  4. Λιθουανία 1 (θα παίξει στα μπαράζ παραμονής)

2ος όμιλος

  • Κόσοβο - Κύπρος 5-1
  • Ελλάδα - Βόρεια Ιρλανδία 3-1

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Ελλάδα 15 (προβιβάστηκε στη League B)
  2. Κόσοβο 9
  3. Κύπρος 5
  4. Βόρεια Ιρλανδία 5 (θα παίξει στα μπαράζ παραμονής)

3ος όμιλος

  • Αζερμπαϊτζάν - Καζακστάν 3-0
  • Σλοβακία - Λευκορωσία 1-1

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Καζακστάν 13 (προβιβάστηκε στη League B)
  2. Αζερμπαϊτζάν 10
  3. Σλοβακία 7
  4. Λευκορωσία 3 (θα παίξει στα μπαράζ παραμονής)

4ος όμιλος

  • Γιβραλτάρ - Γεωργία 1-2
  • Βόρεια Μακεδονία - Βουλγαρία 0-1

Η Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

  1. Γεωργία 16 (προβιβάστηκε στη League B)
  2. Βουλγαρία 9
  3. Βόρεια Μακεδονία 7
  4. Γιβραλτάρ 1 (θα παίξει στα μπαράζ παραμονής)

League D

1ος όμιλος

  • Μολδαβία - Λιχτενστάιν 2-0
  • Ανδόρα - Λετονία 1-1

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

  1. Λετονία 13 (προβιβάστηκε στη League C)
  2. Μολδαβία 13
  3. Ανδόρα 7
  4. Λιχτενστάιν 0

2ος όμιλος

  • Σαν Μαρίνο - Εσθονία 0-4

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  1. Εσθονία 12 (προβιβάστηκε στη League C)
  2. Μάλτα 6
  3. Σαν Μαρίνο 0
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΒΙΝΤΕΟ
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο 
ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ
Tο iefimerida.gr δημοσιεύει άμεσα κάθε σχόλιο. Ωστόσο δεν υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Σχόλια με ύβρεις διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Χρήστες που δεν τηρούν τους όρους χρήσης αποκλείονται.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ