Nations League: Ο πρώτος βαθμός της Κύπρου, 0-0 με το Αζερμπαϊτζάν - iefimerida.gr

Nations League: Ο πρώτος βαθμός της Κύπρου, 0-0 με το Αζερμπαϊτζάν

Φάση από τον αγώνα Αζερμπαϊτζάν-Κύπρος για τον Nations League
Φάση από τον αγώνα Αζερμπαϊτζάν-Κύπρος για το Nations League

Υστερα από τρεις σερί ήττες στο ξεκίνημα του Nations League, η Κύπρος απέσπασε τον πρώτο της βαθμό στον 1ο όμιλο της League C, με το 0-0 στην «Αρένα Ελμπασανι» απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν.

Το ματς διεξήχθη στην πόλη της Αλβανίας λόγω της κατάστασης που επικρατεί στο Αζερμπαϊτζάν, με την UEFA να ορίζει τον αγώνα στη χώρα της Βαλκανικής χερσονήσου.

MVP της αναμέτρησης ο τερματοφύλακας της Κύπρου, Δημήτρης Δημητρίου, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την Εθνική απέκρουσε πέναλτι στο 26ο λεπτό.

Την πρώτη της νίκη στον 1ο όμιλο της League D και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε η Μάλτα με 1-0 επί της Λετονίας, υποχρεώνοντας ταυτόχρονα τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα έπειτα από τρεις σερί ισοπαλίες. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Μποργκ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.