Μπουντεσλίγκα: Στο τέλος κερδίζει πάντα η... Μπάγερν -Οι Βαυαροί πήραν (3-2) το ντέρμπι με την Ντόρτμουντ - iefimerida.gr

Φάση από το Μπάγερν Μονάχου-Μπορούσια Ντόρτμουντ
Φάση από το Μπάγερν Μονάχου-Μπορούσια Ντόρτμουντ/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Μετά από ένα εξαιρετικό ματς, η Μπάγερν νίκησε 3-2 την Μπορούσια Ντόρτμουντ στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα στο «Signal Iduna Park» και πλέον απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής.

Το klassiker είχε φρενήρη ρυθμό από το ξεκίνημα και εκατέρωθεν μεγάλες ευκαιρίες (μοιραίος για την Μπορούσια ο Χάαλαντ), ενώ ένα γκολ του Λεβαντόφσκι στο 24΄ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το VAR για… χιλιοστά. Τελικά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45΄ με δυνατό σουτ του Ρόις, μετά από γύρισμα του Γκερέιρο, αλλά η χαρά τους κράτησε ελάχιστα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Μπάγερν κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής και -μετά από κομπίνα- ο Αλάμπα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπούρκι και ισοφάρισε.

Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους (48΄), ο Λεβαντόφσκι με πολύ δύσκολη κεφαλιά, από σέντρα του Ερναντέζ έδωσε προβάδισμα στους πρωταθλητές. Η Ντόρτμουντ πίεσε στη συνέχεια και είχε ευκαιρίες, αλλά ο Νόιερ ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε και ο Σανέ σε μία αντεπίθεση στο 80΄ φάνηκε να «σφραγίζει» τη νίκη των Βαυαρών. Ο Χάαλαντ όμως «απάντησε» στο 83΄ και ο Ρόις έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87΄ να ισοφαρίσει, ενώ στις καθυστερήσεις ο Λεβαντόφσκι είδε για δεύτερη φορά το VAR να του ακυρώνει γκολ για οφσάιντ (πιο καθαρό αυτή τη φορά).

Μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Γιόσουα Κίμιχ, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 37΄ και εκφράζονται φόβοι για σοβαρή ζημιά στο γόνατο.

Τα αποτελέσματα της Μπουντεσλίγκα

• Βέρντερ Βρέμης-Κολωνία 1-1 (82΄πεν. Μπίτενκουρτ - 67΄αυτ. Μοϊσάντερ)
  • Λειψία-Φράιμπουργκ 3-0 (26΄ Κονατέ, 70΄πεν. Ζάμπιτσερ, 89΄ Ανχελίνιο)
  • Ουνιόν Βερολίνου-Αρμίνια Μπίλεφελντ 5-0 (3΄ Εντο, 13΄ Άντριχ, 45+2΄ Μπέκερ, 52΄πεν. Κρούζε, 89΄ Τόιχερτ)
  • Μάιντς-Σάλκε 2-2 (6΄πεν. Μπροζίνσκι, 45+2΄πεν. Ματετά - 36΄ Ουτ, 82΄αυτ. Σεντ Τζουστ)
  • Άουγκσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 0-3 (44΄πεν. Ματέους Κούνια, 52΄ Λουκεμπάκιο, 86΄ Πιάτεκ)
  • Στουτγκάρδη-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (17΄πεν. Γκονζάλες, 37΄ Κάστρο - 61΄ Αντρέ Σίλβα, 75΄ Άμπραχαμ)
  • Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 2-3 (45΄ Ρόις, 83΄ Χάαλαντ - 45+4΄ Αλάμπα, 48΄ Λεβαντόφσκι, 80΄ Σανέ)